Zbliża się zima i wielu kierowców kupuje nowe komplety „zimówek”, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, gdy warunki gwałtownie się pogorszą. Na rynku jest wiele ciekawych ofert. Uznani producenci oferują nowe modele opon zimowych, dzięki którym jazda po śniegu i lodzie przestaje być wyzwaniem.
Aby kupić dobre „zimówki”, trzeba dobrać opony dopasowane do samochodu. Najważniejsze parametry to rozmiar i indeks nośności. Na ich podstawie można wygenerować listę ofert, która technicznie i zgodnie z przepisami będzie odpowiednia do danego pojazdu. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie w gąszczu ofert spełniających kluczowe kryteria? Warto też sprawdzić dodatkowe parametry, które opisują skuteczność i jakość opony. Najistotniejsze to prędkość maksymalna opony, poziom hałasu, skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni czy współczynnik zużycia paliwa.
Dlaczego warto zmieniać opony na zimę?
Opony zimowe są produkowane ze specjalnych mieszanek gumowych, które zapewniają lepszą przyczepność przy niskich temperaturach. Do produkcji „zimówek” stosuje się miękkie gumy, które nie twardnieją na skutek działania niskiej temperatury.
Oprócz tego bieżnik opon zimowych jest specjalnie wyprofilowany, aby skutecznie odprowadzać nadmiar błota i wody. Ma też właściwości samoczyszczące, dzięki którym nie zapycha się śniegiem i błotem, co zapewnia zachowanie przyczepności.
Na rynku jest wiele modeli opon zimowych. Kupując, można wybierać pomiędzy propozycjami renomowanych firm oraz tańszymi oponami mniej znanych producentów. Wybór zależy od możliwości i preferencji kupującego.
Zimówki premium czy najtańsze opony zimowe?
Jeżeli budżet nie stanowi problemu, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup opon zimowych znanych producentów. To gwarancja jakości i skuteczności. Opony zimowe znanych marek mają swoją cenę, ale zapewniają przyczepność oraz wysoki poziom komfortu w całym okresie użytkowania.
Zimowe opony budżetowe też mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy nabywca szuka przede wszystkim najtańszych opon zimowych i może zaakceptować pewne ustępstwa w kwestii jakości i komfortu, które wynikają z różnic technicznych. Najtańsze zimowe opony to ciekawa alternatywa, dla tych którzy szybko zużywają kolejne komplety ze względu na wysokie przebiegi czy intensywną eksploatację pojazdu w trudnych warunkach.
Parametry, które trzeba sprawdzić, dobierając opony zimowe
Opony zimowe są oznaczone specjalnym znakiem, który potwierdza ich przeznaczenie. Szukając zimówek do swojego auta, trzeba upewnić się, że wybrany model będzie pasował do samochodu i jego parametrów, takich jak rodzaj pojazdu, moc i prędkość maksymalna oraz masa całkowita.
W tym celu należy:
- dobrać odpowiedni rozmiar,
- właściwy indeks nośności,
- sprawdzić indeks prędkości.
Indeks nośności i rozmiar to najważniejsze parametry z punktu widzenia przepisów, a dokładnie Rozporządzenia „Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia”.
Rozmiar opon zimowych
Rozmiar opon zimowych powinien odpowiadać wytycznym producenta pojazdu. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Jest określony następującymi parametrami:
- średnica osadzenia opony zimowej – musi odpowiadać średnicy felgi, na której będzie montowana;
- szerokość opony – jest wyrażona w mm, musi być dopasowana do felgi i pojazdu. Nie może wystawać ani ocierać o elementy układu zawieszenia czy nadkola.
- profil opony – czyli wysokość boku opony, jest wyrażona jako procent szerokości bieżnika.
Indeks nośności opon zimowych
Wspomniane powyżej rozporządzenie jasno precyzuje, że samochód powinien być wyposażony w opony o nośności dopasowanej do nacisku koła. Opony o zbyt niskim indeksie mogą się szybciej zużywać, a pod znacznym obciążeniem ładunkiem czy w czasie szybkiej jazdy będą grozić uszkodzeniem.
Indeks nośności wyższy od zalecanego nie zaszkodzi, ale może wpłynąć na cenę opon zimowych. Dobór opon o zbyt niskim indeksie to najczęstszy błąd użytkowników kupujących opony zimowe we własnym zakresie. Może też być przyczyną problemu podczas kontroli lub przy kolejnym przeglądzie.
Indeks prędkości opon zimowych
W przypadku opon zimowych przepisy dopuszczają wyposażenie samochodu w opony o indeksie prędkości niższym niż maksymalna prędkość pojazdu.
Decydując się na zakup takich opon zimowych, należy zadbać o to, aby w okresie ich użytkowania w polu widzenia kierowcy znajdowała się naklejka informująca o ograniczeniu.
Opony z wyższym indeksem prędkości to rozwiązanie zwiększające margines bezpieczeństwa, ale są zazwyczaj droższe.
Dodatkowe parametry jakościowe opon zimowych
Dodatkowe informacje o parametrach opon można znaleźć na ich etykietach. Są też czytelnie prezentowane w ofertach sklepu oponiarskiego online – Autoopony.com.pl. To duże ułatwienie, dzięki któremu szybko porównasz oferty.
Najważniejsze z nich to:
- współczynnik skuteczność hamowania na śliskiej nawierzchni – informuje o skuteczności hamowania na nawierzchni pokrytej warstwą wody; jest wyznaczany w warunkach doświadczalnych; doskonale obrazuje skuteczność wybranego modelu opon w porównaniu do rozwiązań alternatywnych.
- poziom hałasu zewnętrznego – ciche opony okazują się bardziej komfortowe niż modele o wyższych oporach toczenia; współczynnik poziomu hałasu to ważny czynnik cenotwórczy;
- wpływ opon zimowych na zużycie paliwa – dostępne są opony o wyższym indeksie zużycia paliwa oraz modele, które są znacznie oszczędniejsze.
Nawet najtańsze opony zimowe muszą spełniać kryteria bezpieczeństwa w podstawowym zakresie. Co więcej, dobór zimówek o zbyt niskiej wytrzymałości do samochodów o znacznych gabarytach i mocy, to najczęstsza przyczyna problemów podczas zimowych podróży. Producenci szukają nowych sposobów na wyróżnienie jakości swoich opon zimowych. Na etykiety trafiają kolejne oznaczenia jak symbol przyczepności na śniegu czy oznaczenie potwierdzające wyniki testu na przyczepność na lodzie.
Źródło: autoopony.com.pl / art. sponsorowany