Jak dobrać opony do samochodu?

Czy nie czulibyście się pewniej, lepiej i bezpieczniej wiedząc, że rozumiecie swojego wulkanizatora? Gwarantujemy Wam, iż on również doceni fakt, że Wy, jako klienci, wiecie, jakich opon szukacie. Oto krótki przewodnik dla tych, którzy w dobieraniu opon dopiero raczkują. Oto porcja wiadomości idealna dla każdego, kto chce wiedzieć, na czym jeździ!

 

Gdzie szukać informacji?

Wydawać się może, że opona to opona i nie istnieje podział bardziej skomplikowany niż ten standardowy: na ogumienie letnie i zimowe. Prawda jest taka, że istnieje wiele różnych rodzajów opon: od niskiego do wysokiego, o różnym maksymalnym obciążeniu czy wzorze bieżnika. Na szczęście, nie musicie być ekspertami w zakresie ogumienia, by wiedzieć, co najlepiej pasuje do Waszego pojazdu. Informacje, których potrzebujecie, są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Po pierwsze – zaprzyjaźnijcie się z instrukcją obsługi pojazdu. Wielu kierowców akceptuje, że coś takiego leży w którejś z ich szuflad, ale to właśnie ten dokument jest najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o najlepszym dla Was ogumieniu. To właśnie tam znajdziecie szczegółowe i dokładne informacje na temat tego, jakie opony powinny zostać zamontowane w Waszym pojeździe. Konkretna sygnatura, która jest wymieniona w instrukcji pojazdu, to dla większości kierowców wszystko, czego im potrzeba, by kupić odpowiednie opony.

Podobną sygnaturę znajdziecie również na oponach zamontowanych na kole dotychczas. O ile dobrane były one prawidłowo, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że kupienie podobnego modelu to dobry wybór.

Ostatecznie, jeśli nie sprawdzą się powyższe sposoby, zawsze pozostaje internet, który pomaga w doborze opon do modelu pojazdu lub kontakt z autoryzowanym serwisem samochodowym.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając opony?

Mimo że oznaczenie na oponie bardzo często rozwiewa wszelkie wątpliwości, istnieje kilka dodatkowych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli któryś z nich jest dla Was wyjątkowo ważny, nie wahajcie się poinformować o tym sprzedawców w sklepie z oponami. Z pewnością pomogą Wam oni znaleźć odpowiednie połączenie jakości i Waszych oczekiwań.

Jednym z tych czynników są warunki jazdy. Opony powinno wybierać się do tego,  w jakich warunkach atmosferycznych najczęściej się poruszamy. Nie sprowadza się to tylko do wyboru opon letnich i zimowych, ale także do konkretnej szerokości ogumienia czy rodzaju bieżnika. Znaczenie ma również to, po jakich drogach jeździmy. To, czy poruszamy się głównie po mieście, czy też zdarza nam się schodzić z ubitych dróg na te mniej “cywilizowane”, również potrafi odcisnąć się na ogumieniu naszego pojazdu.

Dla wielu kierowców ogromne znaczenie ma cena opony. Na szczęście, rynek wulkanizacyjny jest szeroki i mieści w sobie opcje dla każdego budżetu. Zakup tańszejj, lecz wysokiej jakości opony może okazać się niezłym wyzwaniem, które wymagać będzie wielu godzin przeglądania ofert. Miejscowi sprzedawcy czy internetowe sklepy z oponami potrafią zaskoczyć swoją ofertą czy promocjami. Jeśli pieniądz ma dla Was znaczenie lub po prostu lubicie bawić się w łowcę okazji – przeszukajcie lokalny i internetowy rynek w ich poszukiwaniu.

Pamiętajcie, że dobór właściwej opony do samochodu ma kluczowe znaczenie dla Waszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jeśli wciąż wahacie się, jaki rodzaj ogumienia będzie dla Was najlepszy, sprzedawcy i doradcy w każdym sklepie chętnie posłużą pomocą.

 

Źródło: Delticom AG / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: