Site icon Moto Pod Prąd

Jak dbać o lakier samochodowy?

Lakier

Lakier

Lakier samochodowy bardzo łatwo uszkodzić, wystarczy tylko chwila nieuwagi. Na szczęście nie oznacza to, że uszkodzeń nie można naprawić. Można wiele prac wykonać samodzielnie i cieszyć się świetnym efektem.

Jak zadbać o lakier samochodowy?

Powłoka lakieru stanowi barierę ochronną dla karoserii. Chroni ją przed szybszym zużyciem czy działaniem czynników zewnętrznych, które mogą spowodować korodowanie. Z tego powodu tak ważna jest szczególna ochrona lakieru. Trzeba zdawać sobie sprawę, że do jego uszkodzenia dochodzi nie tylko na skutek wypadków czy drobnych kolizji. Zarysowania lakieru spowodowane są uszkodzeniami mechanicznymi na skutek uderzeń kamieniami, które wyrzucane są przez koła innych pojazdów. Powłokę lakieru uszkadzają też chociażby ptasie odchody. Dzięki właściwej pielęgnacji można sprawić, że lakier będzie dodatkowo zabezpieczony. Oznacza to, że regularnie trzeba myć samochód, usuwać kurz, ale też zaschnięty brud. Do tego celu najlepiej stosować dedykowane środki. Duże zanieczyszczenia można usuwać benzyną ekstrakcyjną. Oczywiście ważne jest też woskowanie oraz polerowanie. Jest to zabieg pracochłonny, ale może dawać naprawdę świetne efekty. Wosk trzeba nakładać na idealnie oczyszczony samochód. Najlepiej tę pracę wykonywać w temperaturze wynoszącej od 15 do 25 stopni. Wtedy też wosk łatwiej się rozprowadza. Ważna jest także polerka samochodowa. Najlepiej zastosować urządzenia elektryczne. Można wybrać maszyny polerskie o skoku 15 mm, które zapewniają idealne wykończenie. Zwróćcie jeszcze uwagę na moc wyjściową. Dobrze sprawdzi się taka, która wynosi 810 W. Woskowanie chroni lakier przed działaniem zmiennych czynników atmosferycznych, ale też sprawia, że woda spływa po karoserii, a nie w nią wnika, przyspieszając korodowanie. 

Jak naprawić lakier samochodowy?

Jeżeli Wasz lakier jest uszkodzony, a uszkodzenia są niewielkie, to możecie naprawić go samodzielnie. Na początek musicie ocenić skalę zniszczeń, a następnie możecie już przejść do prac. Fragment karoserii, który będziecie naprawiać musi być bardzo dokładnie oczyszczony, ale też odtłuszczony i suchy. Następnie na rysach rozprowadzacie pastę lekkościerną i rozcieracie ją, używając szmatki z mikrofibry do czasu uzyskania połysku. Ponownie odtłuszczacie to miejsce i gruntujecie, używając podkładu. Gdy już miejsce jest w pełni suche, nakładacie lakier oraz zabezpieczacie go lakierem bezbarwnym. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie, aby nie ubrudzić pozostałych części samochodu, powinniście wybrane miejsce właściwie zabezpieczyć. Do tego celu przyda się folia i taśma. 

Jak naprawić pękniętą szpachlę?

Można też naprawić pękniętą szpachlę. Na początek należy ją zetrzeć do gołej blachy. Do wykonania tej pracy przyda się gruby papier ścierny. Gdy już miejsce zostanie oczyszczone, trzeba nałożyć lakier podkładowy, najlepiej taki w sprayu, który bardzo łatwo się aplikuje. Gdy podkład wyschnie, należy nałożyć szpachlę. Kiedy będzie sucha, używa się papieru ściernego, by wyrównać powierzchnię, którą trzeba ponownie zagruntować. To już niemal wszystko. Pozostaje już tylko użycie papieru wodnego, a na koniec nałożenie lakieru samochodowego i bezbarwnego. Efekt będzie naprawdę imponujący, przy czym każdą pracę trzeba wykonywać powoli i na bieżąco kontrolować efekty.                   

Źródło: clinic4car.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version