Jak dbać o kokpit w samochodzie?

Plastik jest materiałem, który ma duży udział w produkcji samochodów. We wnętrzu praktycznie każdego auta znajdziemy elementy plastikowe, które są narażone na zabrudzenia, a także utratę swojego estetycznego wyglądu. Wśród nich jest przede wszystkim kokpit, dla wielu kierowców jeden z ważniejszych elementów wizualnych wnętrza pojazdu.

Podobnie jak inne tworzywa, plastik się starzeje. Traci zarówno swój blask, jak też kolor. Pojawiają się na nim uszkodzenia oraz zadrapania. Aby tego uniknąć, kokpit musimy regularnie czyścić odpowiednimi preparatami. Warto też się zastanowić nad konserwacją i ochroną elementów plastikowych.

Z artykułu dowiesz się:

  • – Co przyczynia się do starzenia plastiku?
  • – Jakimi środkami czyścić kokpit?
  • – Co przyda się do czyszczenia kokpitu w podróży?

Dlaczego plastik się starzeje?

Wydawałoby się, że tworzywa sztuczne są bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Okazuje się jednak, że podobnie jak skóra, plastik w samochodzie również podlega naturalnemu procesowi starzenia. Każdy właściciel samochodu doskonale wie, czym jest nagrzane letnim słońcem wnętrze auta. Promieniowanie słoneczne niekorzystnie wpływa też na tworzywa sztuczne, które w konsekwencji mogą pękać i zmieniać swój kolor. Ponadto osadzający się na powierzchni kokpitu kurz sprzyja rozwojowi roztoczy i grzybów. Zjawisko to wywołuje reakcje alergiczne, a u alergików potęguje ich dolegliwości. Trzeba też wspomnieć, że zakurzony, odbarwiony i popękany kokpit prezentuje się bardzo niekorzystnie.

2 2 1024x768 Jak dbać o kokpit w samochodzie?

Regularne czyszczenie kokpitu

Niektórzy stosują tę zasadę, jednak wybierają złe metody czyszczenia. Inni bagatelizują problem i zapominają o tym, że o kokpit trzeba dbać tak samo, jak o lakier samochodowy. Wodą usuniemy drobne zabrudzenia, jednak nie pozbędziemy się trudniejszych plam, nie zabezpieczymy powierzchni plastikowych przed wpływem czynników zewnętrznych i nie przywrócimy im pierwotnego koloru. Jest to możliwe tylko odpowiednimi kosmetykami. Regularne czyszczenie i konserwacja kokpitu pozwoli Ci ograniczyć ryzyko rozwoju grzybów i roztoczy. Wnętrze Twojego auta będzie bardziej przyjazne osobom w nim podróżującym. Spowolnisz naturalny proces starzenia się plastiku, zabezpieczając go przed wpływem czynników zewnętrznych.

4 1024x768 Jak dbać o kokpit w samochodzie?

Jakie preparaty do kokpitu wybrać?

Środki do czyszczenia powierzchni plastikowych powinny charakteryzować się wielokierunkowym działaniem. Dotyczy to przede wszystkich tych preparatów, których używamy w trakcie kompleksowego sprzątania wnętrza pojazdu. Wybieraj więc środki, które jednocześnie usuwają zabrudzenia i kurz, cechują się właściwościami antystatycznymi, przywracają powierzchni pierwotny kolor i mają działanie odłuszczające. Wykorzystaj preparat do czyszczenia plastiku Moje Auto, który czyści i odłuszcza. Posiada wygodny w użyciu atomizer,  ułatwiający jego aplikację. Należy nanieść go na czyszczoną powierzchnie, pozostawić na ok. 1 minutę, a następnie wytrzeć szmatką. Czynność przy większych zabrudzeniach można powtórzyć.

7 1024x768 Jak dbać o kokpit w samochodzie?

Dla świeżego zapachu

Plastik ma też skłonność do pochłaniania zapachów, niestety również tych nieprzyjemnych. Jeżeli regularnie nie czyścisz kokpitu, we wnętrzu pojazdu unosić się może przykra woń. Przyczyną jest jedzenie w samochodzie, palenie papierosów, podróżowanie z czworonogiem czy po prostu pleśń. Czyszcząc kokpit, możesz zdecydować się na zapachowe środki, które nie tylko usuwają zabrudzenia i nabłyszczają powierzchnię, ale pozostawiają w aucie świeży zapach. W tym celu doskonale sprawdza się mleczko do kokpitu Moje Auto o zapachu jabłka lub wanilii. W szerszej gamie zapachowej występuje preparat do czyszczenia kokpitu z dyszą rozpylającą – truskawka, jabłko, black, sport, arctic i świeży. To połączenie właściwości antystatycznych z konserwującymi i czyszczącymi oraz z przyjemnym, długotrwałym zapachem.

Na co dzień praktyczne ściereczki

A co w sytuacji, kiedy w trakcie 10-minutowej jazdy do pracy dostrzeżesz plamę na kokpicie? Jak wyczyścić plastikową powierzchnię w podróży? Przydadzą się ściereczki do kokpitu Moje Auto, bardzo praktyczne i łatwe w użyciu. Są zapakowane w szczelne opakowanie, łączą w sobie preparat z ściereczką. Wystarczy wyjąć jedną z opakowania i wytrzeć kokpit. Dostępne są w wersji matowej oraz błyszczącej. Czyszczą wszystkie plastikowe powierzchnie w aucie, usuwają kurz i zapobiegają jego ponownemu osadzaniu. Zmieszczą się w schowku, podłokietniku, a także w skrytce w drzwiach. Do codziennego użycia są najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

  • – Plastik podlega naturalnemu procesowi starzenia. Niszczy się w wyniku oddziaływania na niego promieniowania słonecznego oraz kurzu
  • – Brak regularnego czyszczenia i ochrony powoduje, że kokpit traci swój pierwotny kolor i blask, pojawiają się na nim zarysowania i inne uszkodzenia
  • – Plastikowe elementy chłoną zapachy, które następnie unoszą się we wnętrzu pojazdu
  • – Zadbaj o kokpit kompleksowo. Używaj środków, które czyszczą, konserwują, odtłuszczają i chronią
  • – Do codziennego stosowania używaj praktycznych ściereczek nasączonych środkiem czyszczącym

Źródło: Mojeauto.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: