Site icon Moto Pod Prąd

Jak bronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami?

IMG1543

IMG1543

Wszyscy kupujący samochody używane mogą w końcu poczuć się bardziej bezpiecznie. Dzięki temu znając całą historię pojazdu, w tym autentyczny przebieg lub listę wypadków można kupić fajniejsze auto, A to wszystko dzięki zastosowaniu mechanizmów opartych na technologii Blockchain.

I tak w każdym kraju po kolei, firma carVertical (z ogromną bazą danych) wprowadza na rynek innowacyjną usługę raportowania historii samochodów opartą na technologii blockchain, która z definicji powinna być najbardziej godna zaufania w branży, a do tego bardzo przyjemna i łatwa w użyciu. Wszystko, co musi zrobić ewentualny kupujący, to wprowadzić numer VIN samochodu i kupić pełny raport historii samochodu.

Analitycy z „Forbes” szacują, że oszustwa związane z kręceniem przebiegów na rynku USA okradają amerykańskich konsumentów na około 1 miliard dolarów rocznie, nielegalnie podnosząc wartość używanych samochodów. Wyliczenia wskazują, że z tego samego powodu w Europie traci się około 9,6 miliarda euro rocznie. A na innych kontynentach wcale nie jest lepiej.

Niestety kręcenie liczników to niejedyny problem. Sprzedawcy często starają się ukryć różne problemy, szkody lub wypadki, w które był zaangażowany wcześniej pojazd. Może się nawet okazać, że kupuje się auto kradzione, więc lepiej sprawdzić jego historię przed zakupem. Trudno określić liczbę tych wszystkich problemów, ale może być ich nawet kilkaset miliardów rocznie na całym świecie.

To naprawdę spory problem, z którym może spotkać się każdy kierowca na całym świecie. Na szczęście sporo się zmieniło, gdy w 2018 roku carVertical uruchomił usługę internetowych raportów na temat używanych samochodów. System został oparty na rejestrze historii pojazdów zweryfikowanych przez technologię blockchain.

Raporty carVertical są już sprzedawane w ośmiu europejskich krajach: m.in. w Estonii, Francji, na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Polsce, Rumunii i na Ukrainie. A to jeszcze nie koniec. Firma planuje wejść na kolejne rynki państw europejskich.

Raport wycenia sprawdzane auta

Kupujący raport otrzymuje przyjazny dla użytkownika, ale też szczegółowy raport online, obejmujący nie tylko autentyczną historię przebiegu, ale także dane techniczne, ewentualną historię kolizji, wypadków lub kradzieży. Niektóre raporty zawierają również galerię zdjęć pojazdu w różnych okresach jego eksploatacji. Dokument ostrzega nawet o nadchodzących wydatkach lub aktualnych usterkach, więc kupujący może oszacować koszty, które będzie musiał wydać na starcie. Dzięki temu można oszacować rzeczywisty koszt zakupu określonego samochodu.

Zgodnie z aktualnymi statystykami, 11% pojazdów sprawdzonych w carVertical miało przekręcony licznik, a ponad 39% raportów wykryło jakieś wzmianki dotyczące uszkodzeń aut.

Dodatkowy poszczególny raport podaje również średni przebieg danych modeli w tym samym wieku. Tak więc, nawet jeśli licznik kilometrów nie został przekręcony, ta funkcja pokazuje średnią. Dzięki temu można oszacować, czy można dostać auta z mniejszym przebiegiem.

Nieuczciwi sprzedawcy często próbują ukryć wypadki samochodowe lub inne uszkodzenia, ale carVertical wykrywa również takie przypadki. Jeśli szkoda zostanie zauważona przez ubezpieczycieli, raport zwykle podaje koszt napraw oszacowany przez rzeczoznawcę. Średnia wartość uszkodzeń wynosi około 3000 euro, ale niektóre historie przekraczają nawet 30 000 euro.

Istnieje również szansa, że wybrany samochód został skradziony. W samej Unii Europejskiej policjanci odnotowują rocznie około 650 000 kradzieży samochodów. Tak więc sprawdzenie go przed zakupem czasem może być bardzo przydatne.

CarVertical nie tylko pomaga uniknąć oszustw, ale także pozwala ocenić stan samochodu. Weźmy na przykład wspomniany już harmonogram przeglądów technicznych. Możesz porównać go ze stanem, który podaje sprzedający. Wówczas możemy sami zdecydować, czy samochód został odpowiednio utrzymany. Ponadto carVertical wskazuje typowe usterki modelu, więc kupujący może dowiedzieć się, co psuje się w większości przypadków.

Raport ocenia też optymalną wartość rynkową danego samochodu. Tak więc kupujący może porównać cenę i wiedzieć jak mocno może negocjować.

Portal będzie miał jeszcze więcej ciekawych funkcji

Firma gromadzi informacje o historii pojazdu z różnych źródeł, w tym rejestrów krajowych, prywatnych firm, ubezpieczeń, aukcji samochodów, dealerów samochodowych, policyjnych baz danych. Technologia Blockchain weryfikuje wszystkie te dane i sprawdza czy się zgadzają, czy zostały zmienione lub sfałszowane.

„Chcemy stworzyć świat, w którym każda osoba lub firma, która sprawdza dane samochodu za pomocą carVertical, może czuć się w 100% pewna, że nikt nie manipulował przebiegiem auta oraz, że wszystkie wypadki są zarejestrowane, a dane dotyczące pojazdu są tak obszerne, jak to tylko możliwe” – tak mówi o firmie jej współzałożyciel i dyrektor generalny – Rokas Medonis.

Słowom Pana Medonisa można wierzyć, ponieważ pochodzą z dogłębnej analizy rynku, a dzięki nowym technologiom (np. blockchain) raporty są dużo dokładniejsze niż te konkurencji. Blockchain pozwala na decentralizację przechowywania informacji, eliminując ryzyko manipulacji lub oszustw w międzyczasie.

Co ważniejsze, carVertical buduje globalną zdecentralizowaną bazę danych, dzięki czemu pojedynczy cykl życia konkretnego pojazdu jest dostępny na całym świecie. To także minimalizuje tak zwaną „utratę danych między krajami”, zapewniając jeszcze większą przejrzystość rynku.

CarVertical kontynuuje rozwijanie swoich produktów: np. API dla dużych klientów korporacyjnych, specjalny znak dla zweryfikowanych sprzedawców. Ponadto na CarVertical pojawi się wirtualny asystent właściciela samochodu, który pozwoli łatwo opisywać historię danego samochodu. Konto gromadzi i przetwarza dane samochodu, dzięki czemu jest nie tylko użyteczne, ale także opłacalne dla właściciela. Platforma pomoże w zarządzaniu wszystkimi sprawami kierowcy: od terminów inspekcji technicznej, końca ubezpieczenia, wizyt w serwisach samochodowych, a nawet ma funkcję wprowadzenia danych dotyczących naprawianych usterek.

Co ciekawe użytkownicy będą mogli przenieść historię samochodu innemu użytkownikowi, udostępnić dane samochodu zainteresowanym za pieniądze lub ubezpieczyć auto w trybie „płać za tyle kilometrów ile przejedziesz”.

CarVertical to bardzo przydatny portal z korzystnymi cenami. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem samochodu, ale jego ogłoszenie oraz właściciel nie jest zbyt wiarygodny lub konkretny warto wydać trochę złotych na taki raport. Lepiej zainwestować ułamek kwoty względem wartości samochodu by uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Źródło: CarVertical / art. sponsorowany

Exit mobile version