ISOFIX – bezpieczny system mocowania fotelików w Seacie Leon ST

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów drogowych, przewożeniu w fotelikach podlegają wszystkie dzieci, które mają poniżej 150 cm wzrostu. Co warto zauważyć, przepis ten dotyczy do dwójki dzieci przewożonych w aucie – jeżeli przewozi się trójkę, właśnie to trzecie może być przewożone bez fotelika. Jednakże z pewnością w każdej sytuacji rodzic chciałby je przewozić w bezpiecznym i wygodnym fotelu, który można łatwo i szybko zakładać oraz zdejmować.

 

Od wielu lat ogromną popularnością cieszy się technika montażu fotelików, nazwana ISOFIX. Jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na szybkie i pewne ułożenie fotelika w samochodzie bez używania pasów bezpieczeństwa. Zasada jego działania jest banalnie prosta – dwa zaczepy znajdujące się w podstawie fotelika służą do schwycenia dwóch odpowiadających im zaczepów w szczelinach między oparciem a siedziskiem siedzenia. Wystarczy nałożyć na nie fotel, aby rozległ się charakterystyczny trzask, który informuje o zapięciu fotelika – czasem zaczep znajduje się na pasku, wówczas należy zapiąć je ręcznie. Wygodę tego rozwiązania docenili producenci samochodów na całym świecie, którzy sami dawali swoje uwagi twórcom tej technologii, aby była ona optymalna. Dzięki temu została ona znormalizowana i jest spotykana w niemal wszystkich nowoczesnych samochodach, jak np. w sprzedawanych przez Krotoski-Cichy modelach SEAT LEON ST w różnych wersjach.

Jak wspomniano, ISOFIX nie jest nazwą jednego modelu fotelika, a tylko samej technologii mocowania go do siedzenia. Istnieje kilkaset różnych modeli fotelików, w tym niektóre dedykowane konkretnym modelom samochodów bądź markom. Podzielić je można przede wszystkim ze względu na maksymalny ciężar, jaki mogą utrzymać, a więc tym samym wagę dziecka – która obok jego wzrostu pełni tu kluczową rolę. Są więc foteliki mogące udźwignąć obciążenie do 10, 13, 18, 25 i 36 kg. Ich ceny wahają się od kilkuset do ponad 1800 złotych. Przy wybieraniu fotelika dla swojego dziecka, zgodnego z ISOFIX , warto zwrócić uwagę na następujące czynniki: bezpieczeństwo, obsługa, komfort, łatwość czyszczenia (dzieci mają zadziwiającą “łatwość” w zabrudzeniu fotelika w każdej sytuacji). Popularnością na całym świecie cieszą się modele takich producentów jak Britax (modele Cosy Tot Premium, Cosy Tot Isofix), BeSafe (iZi Kid, iZi Go, iZi Sleep), Recaro (Young Profi Plus, Monza Nova IS Seatfix) czy Roemer (Baby Safe Plus SHR II, Babysafe Plus Isofix, Max-Fix 2).

Wszystkie wymienione łączy oczywiście system montowania, jednak w wielu modelach można spotkać także czujniki, wydające ostrzegawczy dźwięk w sytuacji, gdy fotelik nie jest poprawnie zainstalowany. To kolejne rozwiązanie mające pozytywny wpływ na bezpieczeństwo przewożonego dziecka lub dzieci (w przypadku używania dwóch fotelików).

 

Źródło: krotoski-cichy.seat-auto.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: