Import aut z USA. Poznaj procedurę importu!

Import samochodu ze Stanów Zjednoczonych budzi mieszane uczucia, głównie ze względu na zawiłość procesu, który może być dla nas nie do końca znany. Inne aspekty dotyczą niejednoznacznej wyceny wszystkich czynności, a także ryzyka sprowadzenia pojazdu, którego na dobrą sprawę, nie jesteśmy w stanie zobaczyć na własne oczy.

Dzięki firmom zajmującym się importem pojazdów ze Stanów Zjednoczonych jesteśmy w stanie zoptymalizować ryzyko, wszystkie koszty podatkowo-celne oraz importowe. Działając w ten sposób możemy sobie zagwarantować sprawną i bezpieczna realizację zamówienia wymarzonego samochodu. Jak wyglądają procedury importu od momentu zainteresowania do zobaczenia auta na swoim podjeździe? Zapraszamy do sprawdzenia.  

Poznaj procedurę importu aut z USA!

Zdefiniowanie pojazdu

Fundamentalnym elementem całego procesu jest wybranie pojazdu, określając jednocześnie budżet przeznaczony na jego zakup i sprowadzenie. Korzystając z zaufanych, amerykańskich witryn, odnajdziesz aukcje, które wzbudzą Twoje zainteresowanie. Pamiętaj, aby wybierać modele, które posiadają uzupełnioną pełną historię pojazdu oraz szczegółowy zakres zdjęć. Oczywiście, w przypadku portali takich jak COPART czy IAAI, temat ten jest bardzo wnikliwie weryfikowany przez administracje, jednak warto pamiętać, że szczegółowość w przypadku chęci sprowadzenia auta z USA ma ogromne znaczenie pod względem naszego komfortu. Sprecyzuj model, markę pojazdu, rodzaj silnika oraz rok produkcji i rozpocznij przygodę poszukiwania swojego wymarzonego samochodu w dobrej cenie.

Analiza stanu technicznego pojazdu – Wybierz dobrą firmę

Jeżeli pojazd, który znajduje się w kręgu Twojego zainteresowania został już wybrany, pomyśl nad wyborem firmy, która posiada już doświadczenie w przeprowadzeniu procesu importu pojazdu do kraju. Pozbieraj wszystkie dane i prześlij je do weryfikacji. Firmy importujące samochody bardzo często cały proces, rozpoczynają od własnej weryfikacji licytacji, korzystając z raportów takich jak AUTOCHECK, EPICVIN czy CARFAX oraz ze swojego nieocenionego doświadczenia.

Umowa wraz z wpłatą kaucji

Po przeprowadzonej analizie oraz szeregu działań, które zostały zdefiniowane pod względem weryfikacji, następnym etapem jest podpisanie umowy z firmą, która zajmuje się importem pojazdów oraz przeprowadzeniem finalizacji transakcji pomiędzy Tobą, a portalem, który pośredniczy w sprzedaży. Każda umowa tego typu, powinna zawierać dokładnie opisany proces oraz oszacowany czas sprowadzenia samochodu. W większości przypadków firmy zajmujące się tego typu działalnością wymagają wpłaty 10% kaucji od wyznaczonej przez Ciebie maksymalnej kwoty licytacji. Po wygranej aukcji i dopięciu wszystkich formalności, otrzymasz tak zwany poradnik przebiegu importu z uwzględnieniem transportu morskiego oraz kosztów ubezpieczenia, które dotyczą samego przewozu pojazdu.

Uiszczenie odprawy celnej

Kolejnym etapem, który występuje po okresie 4-5 tygodni od dnia zakupu jest faktura uwzględniającą odprawę celną, którą należy zapłacić w ciągu 2 dni od daty wystawienia. Zawiera ona:

 • -cło
 • -podatek VAT (19%)
 • -koszty portowe po stronie europejskiej
 • -pełny koszt obsługi celnej

Transport do siedziby i odbiór auta

Import aut z USA kończy transport pojazdu do siedziby oraz uzgodnienie terminu odbioru. Po odbiorze samochodu rozpoczyna się proces, wykonywany przez firmę, który zakłada zebranie wszelkich dokumentów, niezbędnych do jego rejestracji w Polsce. Przekazanie pojazdu poprzedza uiszczenie kosztu:

 • -przywozu auta z portu Europejskiego
 • -prowizji od importu dla firmy, która przeprowadziła cały proces

Po 6-7 tygodniach od dnia zakupu, pojazd jest gotowy do odbioru pod wskazanym wcześniej adresem, wraz z pełnym kompletem dokumentów.

Dodatkowe usługi jakie oferują firmy importujące samochody

 • -naprawa samochodu
 • -adaptację pojazdu do warunków europejskich
 • -wycenę naprawy
 • -wycenę uprawnionego rzeczoznawcy
 • -kompletną deklarację akcyzową

WAŻNE!

Przed rejestracją samochodu niezbędne jest również uiszczenie tzw. podatku akcyzowego (do 14 dnia od momentu przekroczenia polskiej granicy).

Import aut z USA – Podsumowanie

Procedura sprowadzenia samochodu z USA do Polski, to proces, który posiada bardzo ciekawy oraz stabilnie logistycznie harmonogram, który z wyjątkiem faktu samego zakupu naszego wymarzonego samochodu, pozwala nam na zaoszczędzenie, bardzo często nawet 35%, odnośnie do ceny zakupu identycznego pojazdu, który już znajduje się w naszym kraju.

Wybieraj mądrze i weryfikuj. W grze są Twoje pieniądze i samochód marzeń.

Życzmy szerokości na drogach.

Źródło: cocoauto.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy