Zawsze wtedy, kiedy zbliża się możliwość inwestycji w nowy samochód, warto przeanalizować wszystkie modele dostępne na rynku, a także oszacować koszty leasingowe. To podstawa, aby dopasować wartość pojazdu i formę finansowania do możliwości budżetu przedsiębiorstwa. Jak sprawdzić wysokość raty leasingowej w 2023 roku? W tym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat.
Leasing nowego samochodu – ile to kosztuje?
Nie da się jednoznacznie wskazać, jakie będą koszty związane z zakupem nowego pojazdu firmowego. Aby oszacować wydatki, trzeba ustalić cenę, którą producent chce za nowy samochód. Pozostałe parametry, które rzutują na całkowite koszty leasingu to:
- oprocentowanie,
- okres spłaty,
- wysokość wpłaty wstępnej (wkładu własnego),
- wartość wykupu końcowego,
- koszty usług dodatkowych.
To kluczowe parametry, które rzutują bezpośrednio na opłacalność podpisania umowy leasingowej. W przypadku nowego samochodu koszty leasingu będą znacznie wyższe niż dla auta poleasingowego. To naturalna kolej rzeczy, gdyż pojazdy z drugiej ręki zawsze są nieco tańsze.
Na wydatki związane z leasingiem nowego samochodu lub takiego poleasingowego wpływa też koszt ubezpieczenia. Jeśli auto jest finansowane przez leasingodawcę – zawsze wymagana jest pełna polisa OC, AC oraz NNW. To niestety dodatkowy wydatek, który w skali miesiąca może obciążać firmowy budżet w kwocie do kilkuset złotych.
Raty leasingowe na nowy samochód a oprocentowanie
W dzisiejszych czasach spore kontrowersje budzi kwestia oprocentowania leasingów firmowych. W większości przypadków są to umowy uwzględniające zmienną stawkę WIBOR, np. 1M. To oznacza, że wahania stóp procentowych rzutują na wysokość miesięcznych rat leasingowych.
Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe koszty leasingu używanego oraz nowego samochodu i na odwrót.
Używany czy nowy samochód? Kiedy leasing będzie tańszy?
Nie ma żadnych wątpliwości, że leasing nowego samochodu zawsze generuje większe wydatki niż finansowanie auta poleasingowego. Wynika to z ceny początkowej pojazdu, która w przypadku nowych modeli może być nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższa.
Jeśli w przedsiębiorstwie konieczne jest cięcie kosztów i wcześniejsze ustalenie wydatków związanych z leasingami – warto pomyśleć o nabyciu pojazdu poleasingowego. To spore oszczędności zarówno w ogólnym rozrachunku, jak i w skali miesiąca.
Wybierając modele z oferty firmy mAuto, nie musisz martwić się o stan techniczny i wizualny auta. Te są dokładnie sprawdzane i oznaczone certyfikatami Dekra, co świadczy o nienagannej jakości.
Koszty leasingowe 2023 a usługi dodatkowe – co warto wiedzieć?
Niektóre usługi dostępne do opcjonalnego uruchomienia mogą generować dodatkowe wydatki w związku z podpisaną umową na leasing nowego samochodu lub używanego modelu. Niektóre opcje, z których warto skorzystać mimo nieco wyższych wydatków to:
- pełny pakiet ubezpieczenia pojazdu,
- wsparcie assistance,
- pomoc serwisowa – zarówno w razie awarii, jak i regularnych przeglądów technicznych,
- pakiety serwisowe, które ograniczają koszty cyklicznych przeglądów,
- ochrona opon,
- karta paliwowa dla przedsiębiorców.
Oczywiście za większość usług i pakietów trzeba dodatkowo zapłacić. Niemniej jednak warto dbać o komfort użytkowania pojazdu oraz zabezpieczyć swoje interesy, np. na wypadek niespodziewanej awarii lub kolizji na drodze.
Kalkulacja leasingu nowego samochodu na 2023 rok – podsumowanie
Aby dowiedzieć się, ile będzie wynosić miesięczna rata leasingu na używany lub nowy samochód, można skorzystać z prostego w obsłudze kalkulatora leasingowego. Narzędzie jest dostępne dla każdego na stronie mLeasing. Informacje o kosztach można uzyskać nawet w ciągu kilkunastu sekund. Do wstępnego oszacowania wydatków wystarczą kwota netto zakupu auta, kwota wpłaty wstępnej, liczba rat leasingowych oraz kwota wykupu.
Na podstawie tych informacji można szybko obliczyć ratę leasingu. Do szczegółowego oszacowania kosztów lepiej skontaktować się z przedstawicielem leasingobiorcy, który przedstawi ofertę i wyjaśni, z czego wynikają koszty leasingowe.
Źródło: mauto.pl / art. sponsorowany