Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodów?

W ostatnich latach na popularności zyskuje wynajem długoterminowy samochodów. Na czym właściwie polega ta forma eksploatacji auta? Czy jest ona dostępna dla każdego kierowcy, czy raczej tylko dla firm? I wreszcie – czy wynajem długoterminowy samochodów jest rzeczywiście opłacalną formą eksploatacji auta? Na wszystkie z tych pytań spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule!

Czym jest wynajem długoterminowy samochodów?

Cała formuła najmu długoterminowego jest bardzo prosta. W ramach wynajmu długoterminowego samochodów użytkownik otrzymuje fabrycznie nowe auto (czasem także podemonstracyjne, z minimalnym przebiegiem) i eksploatuje je przez określony czas. Zazwyczaj jest to 2-4 lat, ale okres jazdy zależy od zapisów umowy. Po jej zakończeniu auto zwracane jest do firmy, która zazwyczaj potem zajmuje się ich sprzedażą na rynku wtórnym. Wynajem długoterminowy samochodów znajdziesz m.in. na stronie Totalmoney.pl.

Jakie możliwości daje wynajem długoterminowy samochodów?

Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego? Z uwagi na swoje koszty, ta forma użytkowania auta pozwala na wynajem naprawdę dobrego samochodu. Nie musisz ograniczać się do kompaktowego auta czy też nudnego sedana klasy średniej. Kwoty abonamentu za wypożyczenie są naprawdę niskie (na przykład w porównaniu z leasingiem), a przy tym, nie ma konieczności wnoszenia wkładu własnego.

wnetrze auta Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodów?

Ceny wynajmu długoterminowego

Ile to kosztuje? W większości wypadków jedynymi kosztami jakie ponosi użytkownik auta, są:

  • Wydatki na paliwo
  • koszty parkowania
  • miesięczne raty za wynajem auta

A co z serwisem? Choć w ramach wynajmu długoterminowego samochodów eksploatujemy fabrycznie nowe auto, to przecież czasami pojawia się potrzeba serwisowania (choćby coroczne przeglądy gwarancyjne). W przypadku wynajmu długoterminowego te wydatki pokrywa wypożyczalnia. Użytkownik ma za zadanie jedynie stawić się w autoryzowanym serwisie marki po upływie określonego czasu/pokonaniu konkretnego przebiegu.

Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodu? Wszystko zależy od wynajmującego oraz modelu auta, jaki nas interesuje. Aby mieć pogląd na przykładowe koszty, zajrzeliśmy na stronę internetową TM floty – wypożyczalni samochodów z Warszawy. Przykładowe ceny:

  • Benzynowa Toyota Aygo – 560 zł netto/miesiąc
  • Hybrydowa Toyota Auris – 790 zł netto/miesiąc
  • Benzynowa Toyota Avensis – 1000 zł netto/miesiąc

Trzeba przyznać, że całkiem niezła oferta, prawda? A w zamian za nią otrzymujemy nowe auto, które możemy użytkować tak, jak tylko nam się podoba!

A jeżeli Toyota wydaje Ci się zbyt nudna? Zawsze możesz wypożyczyć auto luksusowe – jak na przykład Lexus. Tak, tak – nawet w Polsce wypożyczalnie mają już samochody klasy premium. Przykładowe ceny:

  • Hybrydowy Lexus IS 300 – 1150 zł netto/miesiąc
  • Hybrydowy Lexus NX300 H – 1779 zł netto/miesiąc

auto mercedes Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodów?

Na jakie koszty trzeba uważać?

Czytając powyższe akapity, można odnieść wrażenie, że wynajem długoterminowy samochodów to idealny sposób na posiadanie auta. Przy minimalnym wkładzie finansowym, kierowca zyskuje dostęp do całkowicie nowego samochodu i praktycznie nie musi martwić się o żadne koszty z tym związane. Czyli co – wszyscy porzućmy myśli o zakupie auta na własność i zacznijmy dzierżawić auta?

Niestety, wynajem długoterminowy samochodów, pomimo swoich wielu zalet, ma też pewne mankamenty, które może nie przekreślają go w całości, ale mogą spowodować, że nie będzie to najlepsza opcja dla każdego kierowcy. Jednym z nich jest roczny limit kilometrów. Formuła wynajmu długoterminowego wymaga od użytkownika bardzo dokładnego pilnowania ilości kilometrów przejeżdżanych w okresie eksploatacji samochodu. Za każdy kilometr przejechany “ponad program” użytkownik musi dodatkowo zapłacić. Na szczęście, z reguły nie są to jakieś zawrotne sumy, ale warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na wynajem długoterminowy samochodu.

A co w sytuacji, gdyby użytkownik chciał wykupić auto którym jeździł na własność? Teoretycznie, jest to możliwe, natomiast problem w tym, że raczej…nieopłacalne. Nie bez powodu wynajem długoterminowy samochodów zakłada tak niskie koszty użytkowania auta – jest to związane właśnie z wysokim kosztem wykupu samochodu na koniec okresu użytkowania. Niby nie jest to wada sama w sobie, lecz warto o tym pamiętać.

I ostatnia kwestia – wynajmując samochód w ramach takiego programu musimy pamiętać o tym, by zwrócić go w takim samym stanie, w jakim go wypożyczyliśmy. Jak wszystko, tak i wynajem długoterminowy auta ma jakieś swoje wady. Z drugiej strony, gdy porównać je do kosztów, jakie ponieść musi użytkownik samochodu kupujący go na własność (wydatki na serwis, utrata wartości i wiele innych), to okazuje się, że jest to całkiem ciekawy wariant.

Gdzie możesz skorzystać z oferty wynajmu?

Kto oferuje długoterminowy wynajem samochodów? Obok salonów dealerskich są to wypożyczalnie aut w większych miastach – głównie w Warszawie. Przykładem może być TMflota z Warszawy, która posiada szeroki wybór modeli różnych marek i elastyczne warunki wynajmu.

Skorzystanie z oferty takiej wypożyczalni jest jednak o tyle lepsze, że nie ograniczamy się do jednej marki auta, a przy tym otrzymujemy pełny zestaw korzyści (assistance, ubezpieczenie, pakiet serwisowy), identyczny z tym, jaki dostalibyśmy od dealera. Co ważne, z oferty wynajmu długoterminowego samochodów skorzystają zarówno firmy, jak również osoby prywatne.

Źródło: TMflota / art. sponsorowany

fot. Pixabay

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: