Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA do Polski?

Zakup samochodu z USA i jego sprowadzenie do Polski można podzielić – pod względem kosztowym – na dwa odrębne etapy. Pierwszym z nich jest oczywiście sam zakup pojazdu, którego cena jest zależna od wybranego sprzedawcy. Drugą kwestią są opłaty, jakie polski inwestor musi ponieść, by sprowadzić pojazd pod adres swojego domu. Wbrew pozorom, struktura tych kosztów jest bardzo złożona.

Od USA do Polski, czyli za co musimy zapłacić?

Transport auta z USA to poważne przedsięwzięcie logistyczne, które wiąże się z pewnymi wydatkami. Po pierwsze, musimy zorganizować transport pomiędzy miejscem, w którym aktualnie znajduje się pojazd a najbliższymi, amerykańskimi portami. Następnie trzeba wykupić kontener, załadować do niego auto (co również kosztuje) i zlecić firmie spedycyjnej jego transport drogą morską do Europy.

Kolejnym kosztem są opłaty związane z wynajęciem firmy przewozowej, która przewiezie auto z portów niemieckich lub polskich. Nie można też zapominać o obowiązkowym uiszczeniu VAT-u, cła i innych opłat. Pamiętajmy, że sprowadzenie amerykańskiego wozu do Polski poprzez nasze porty, jest pod tym względem znacznie bardziej kosztowne, niż za pośrednictwem portów niemieckich (VAT odpowiednio 23 lub 19 procent).

Więcej – https://autazusa.pl/porada/koszty-sprowadzenia-auta-z-usa/

Wybór pośrednika a kwestia kosztów

Realizując transport auta z USA, warto skorzystać ze wsparcia podmiotów zewnętrznych, które specjalizują się w sprowadzaniu aut do Polski. Co ważne – nie chodzi tu wyłącznie o wygodę, ale również o koszty. Podmioty zewnętrzne, które się w tym specjalizują, mają doskonałe rozeznanie rynku jeśli chodzi o koszty transportu, marże firm spedycyjnych itd. Znajomość obowiązującego prawa również jest bardzo ważna, gdyż pozwala zaoszczędzić w niektórych sytuacjach sporo wydatków.

Poza tym trzeba również wiedzieć, że firmy zajmujące się sprowadzaniem aut do Polski, są stałymi klientami międzynarodowych podmiotów spedycyjnych. Oznacza to, że mogą one skorzystać z preferencyjnych cen, niedostępnych w przypadku obrotu detalicznego.

Ile to kosztuje – analiza kosztów stałych

Transport do jednego z amerykańskich portów to wydatek rzędu 200 – 800 dolarów. Oczywiście najważniejszą kwestią pozostaje odległość do miejsca docelowego. Kolejny etap podróży – czyli transport morski – jest już znacznie bardziej kosztowny. Cena wynajęcia kontenera i jego przetransportowanie na pokładzie statku to wydatek od 750 do nawet 1300 dolarów. Oczywiście kwestią najistotniejszą będzie tu odległość pomiędzy obydwoma punktami.

Trudno będzie oszacować koszty związane z ostatnim etapem podróży. Istniejąca na rynku konkurencja jest po prostu zbyt duża, by móc dokładnie obliczyć, ile taki przewóz mógłby kosztować. Możemy być jednak pewni, że wybierając wsparcie pośrednika, wybrana dla nas oferta będzie najkorzystniejsza.

Podsumowanie

Transport auta z USA do Polski nie jest przedsięwzięciem tanim, ani też prostym. Jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje tu kwestia skorzystania z pomocy doświadczonych firm zewnętrznych, które na co dzień specjalizują się w realizacji podobnych usług.

Źródło: Autazusa.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy