Ile kosztuje roczna eksploatacja auta?

Posiadanie własnego samochodu to duża wygoda, ale i koszty. Te ostatnie mogą być naprawdę duże. Warto zatem wiedzieć, ile kosztuje roczna eksploatacja auta.

Niemal w każdym polskim gospodarstwie domowym jest użytkowany przynajmniej jeden samochód. Warto podkreślić, że na 1000 Polaków przypada 671 samochodów osobowych według danych UBEA. Pod tym względem znajdujemy się w europejskiej czołówce. Problem polega jednak na tym, że przeważają w Polsce auta starsze. Według raportu  ACEA średni wiek samochodu osobowego w naszym kraju to 14,1 lat, podczas gdy w Europie – 11,5 lat. Dużym problemem może się jednak okazać nie zakup samochodu, ale jego utrzymanie, a to jest coraz droższe.

Ubezpieczenie OC

Pierwszy koszt, od jakiego nie ucieknie żaden właściciel samochodu, to obowiązkowe ubezpieczenie OC. Za brak takiej polisy grążą bardzo wysokie kary. Koszt ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników:

  • -wiek właściciela samochodu;
  • -marka, model i rodzaj auta;
  • -historia ubezpieczeniowa (bezszkodowa jazda);
  • -miejsce zamieszkania właściciela samochodu;
  • -stan cywilny właściciela auta itp.

Oczywiście to tylko część czynników wpływających na cenę polisy OC. Jej średnia cena to 650 zł. Do tego mogą dojść także koszty związane z dodatkowym ubezpieczeniem jak AC. W zależności od jego opcji całkowite ubezpieczenie auta może kosztować od 763 do ponad 1852 zł.

Badania techniczne

Kolejny koszt, jaki ponosi co roku właściciel samochodu, to badania techniczne pojazdu. Żadne auto nie może poruszać się po publicznych drogach, jeśli nie ma wszystkich wymaganych badań technicznych. To kontrola stanu pojazdu, mająca na celu wyłapać ewentualne usterki samochodu. Właśnie od stanu technicznego zależy, czy diagnosta dopuści pojazd do ruchu drogowego.

Koszt badania technicznego to:

  • -98 zł dla samochodu osobowego;
  • -162 zł dla samochodu z instalacją LPG;
  • -153 zł dla samochodu ciężarowego.

Zużycie paliwa

Kosztem, który nieustannie drenuje portfel właściciela samochodu, jest oczywiście paliwo. Nadal na drogach przeważają tradycyjne auta, w których silnik napędza benzyna, olej napędowy lub gaz LPG. Cena ropy, z której produkuje  się benzynę, jest bardzo wrażliwa na różne wydarzenia na świecie i potrafi często się zmieniać. Nierzadko to zmiana w górę. Im droższe paliwo, tym droższa roczna eksploatacja pojazdu. Oczywiście w tym przypadku koszt będzie zależał z jednej strony od tego, jak często auto jest używane, a z drugiej – od rodzaju paliwa. Polak przejeżdża średnio 8 tys. kilometrów rocznie[i]. Jeśli przyjmiemy, że auto spala średnio 6 litrów benzyny na 100 kilometrów, wtedy trzeba rocznie zatankować około 480 litrów paliwa. Przy cenie benzyny Pb95 na poziomie 5,25 zł daje to roczny koszt 2520 zł. Ten koszt będzie jednak zdecydowanie wyższy, gdy dojeżdża się codziennie samochodem do pracy.

Płyny, filtry, opony

Koszty eksploatacji samochodu wiążą się także z koniecznością wymiany różnych płynów eksploatacyjnych. Przeważnie co roku wymieniany jest olej silnikowy. W zależności od marki i rodzaju silnika jego cena bywa różna. Można jednak przyjąć, że 5 litrów oleju silnikowego kosztuje około 130 zł, a koszt jego wymiany w warsztacie samochodowym to około 60 zł. Do tego może pojawić się konieczność wymiany różnych filtrów, których koszt waha się od 20 do 150 zł. Jeśli nie mamy dobrej jakości opon, trzeba je również doliczyć do kosztów. Najlepiej zaopatrzyć się i w letnie, i zimowe opony. Każdy taki komplet to około 1500 zł.

Naprawa samochodu

Niestety, samochody mają to do siebie, że potrafią się psuć i to w najmniej odpowiednich momentach. W jednych autach awarie mogą się pojawiać rzadziej, w innych – częściej. W przypadku drobnych awarii zwykle koszty naprawy czy części zamiennych nie są duże. Jednak przy poważnych defektach niektórych układów trzeba się liczyć nawet z wydatkiem kilku tysięcy złotych. To problem, gdy nie mamy żadnej poduszki finansowej, którą można sfinansować naprawę samochodu. W takich sytuacjach jednak rozwiązaniem może okazać się pożyczka. Tutaj dostępne są różne opcje. Najłatwiej spłacić pożyczkę ratalną na rynku pozabankowym. Oferują je niektóre firmy. Formalności nie są skomplikowane, a pieniądze można otrzymać szybko i tym samym szybko doprowadzić auto do dobrego stanu.

Ile trzeba zapłacić rocznie za samochód?

Jaki jest zatem roczny koszt eksploatacji samochodu osobowego? Wszystko zależy od tego, jak często auto jest używane. Jeśli jednak zliczymy koszt ubezpieczenia, badań technicznych, paliwa, wymiany oleju i filtrów, trzeba się przygotować nawet na 3571 zł rocznie. Przy konieczności zakupu opon (nie nabywamy ich jednak co roku) ten koszt może się nawet podwoić. Do tego mogą również dochodzić koszty napraw ewentualnych awarii auta.

Własny samochód to komfort i wygoda, chociaż trzeba dziś również patrzyć na to w kontekście ekologicznym. Bez względu jednak na to, czy jeździmy samochodem rzadko, czy często, nie uciekniemy całkowicie od kosztów eksploatacji auta. Do tego niektóre z nich są stałe i narzucone z góry (np. badania techniczne, ubezpieczenie OC).

Artykuł powstał przy współpracy marki pożyczek pozabankowych hapipozyczki

[i] https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/52722-polacy-jezdza-o-polowe-mniej-niz-dunczycy-czy-austriacy

Dyskusja

komentarzy