Hybrydowe BMW X1 xDrive25e wjeżdża do Europy

Mały SUV BMW z wtyczką? Teraz już jest i oferuje 220 KM i 57 km elektrycznego zasięgu. Witamy X1 xDrive25e.

Pierwszeństwo miały Chiny, ale także Europa doczekała się debiutu najmniejszego SUV-a BMW w wersji hybrydowej. Nazywa się xDrive25e i napędza się zestawem dwóch silników. Spalinowy ma 3 cylindry, półtora litra i 125 KM. To oczywiście jednostka benzynowa znana z innych modeli BMW. Moc wędruje na przednie koła za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni.

Na tylnej osi usytuowano dodatkowy silnik elektryczny o mocy 95 KM i momencie obrotowym 165 Nm. Łącznie auto ma 220 KM i legitymuje się całkiem niezłym przyspieszeniem. 100 km/h pojawia się na zegarach po 7 sekundach od startu. Maksymalnie BMW xDrive25e pojedzie 192 km/h.

Ważnym parametrem w przypadku hybrydy plug-in jest zasięg na prądzie. Tutaj BMW podaje 57 km, choć trzeba traktować to z dystansem. Baterię 9,7 kWh naładujecie ze zwykłego gniazdka lub z dedykowanego Wallboxa BMW. Ciekawostką jest, że xDrive25e w trybie elektrycznym będzie generował dźwięk. Do prędkości 30 km/h będzie ‘ostrzegał’ otoczenie o swojej obecności w taki sposób, by nie słyszeli tego pasażerowie we wnętrzu.

Bartłomiej Puchała
fot. BMW

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.