Motopodprad.pl

Holowanie pojazdu z daleka — jak się przygotować?

holowaniepojazduzdaleka jaksieprzygotowac3

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem, a może czeka Cię służbowa delegacja, podczas której przemieszczać się będziesz po całym kraju? Nieprzewidziana usterka, stłuczka czy — w najgorszym razie — wypadek to zdarzenia, które niestety zawsze mogą przytrafić się na drodze. W takich sytuacjach bardzo często konieczne okazuje się holowanie. Czy wiesz, w jaki sposób sprowadzić uszkodzone auto do warsztatu, gdy jesteś w dalekiej podróży?

Co wpływa na cenę holowania?

Na początku warto ustalić, jakie elementy wpływają na cenę holowania. Oczywiście wiele zależy tu od konkretnej firmy wykonującej takie usługi, jednak zazwyczaj w większości z nich zasady są podobne.

Zwykle firmy oferują stałą cenę za przewiezienie auta z niewielkiej, ściśle określonej odległości. Jeśli nie mieścisz się w limicie kilometrów, musisz zapłacić dodatkową stawkę za każdy kilometr. Jak widać, decydującym czynnikiem jest ilość odległość od warsztatu (zobacz więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/na-co-zwrocic-uwage-przy-korzystaniu-z-uslugi-holowania/). Pamiętaj, że jeśli znajdujesz się za granicą, koszty będą znaczenie wyższe.

Ze sporymi kosztami muszą się liczyć osoby, którym stłuczka zdarzyła się w dużym mieście. Holowanie w takich warunkach nie jest łatwe, stąd wyższe ceny. Podobnie dzieje się, gdy auto odmówi posłuszeństwa na odludziu — wiąże się to z wymienionym wyżej długim odcinkiem drogi do pokonania.

Na cenę holowania wpływają też inne czynniki np. stan techniczny pojazdu, rodzaj pojazdu itp.

Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty holowania

Jest jednak dobra wiadomość — w wielu przypadkach holowanie obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne OC lub AC, nie poniesiesz więc związanych z nim kosztów. Dlatego w przypadku potrzeby skorzystania z usługi holowania zawsze warto zadzwonić najpierw do ubezpieczyciela. Sprawdzi on, czy na pewno nie możesz skorzystać z takiej bezpłatnej usługi.

Jeśli posiadasz jedynie bezpłatny pakiet assistance dołączony do OC, bądź też podstawową wersję dostępną z pakietem AC, musisz liczyć się z wieloma obostrzeniami. Prawdopodobnie obowiązuje Cię restrykcyjny limit kilometrów holowania, zatem ubezpieczenie nie okaże się przydatne przy większej odległości. Być może nie będzie też możliwe holowanie, jeśli to Ty byłeś sprawcą kolizji. Wiele zależy tutaj od konkretnej firmy ubezpieczeniowej — zanim wyruszysz w dalszą podróż, sprawdź dokładnie warunki swojej polisy.

Wyruszasz w daleką podróż? Dostosuj polisę do potrzeb!

Jeżeli wybierasz się w daleką podróż samochodem, na pewno rozsądnym rozwiązaniem będzie dostosowanie swojej polisy do tej sytuacji — dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie awarii uzyskasz niezbędną pomoc.

Wybierz ubezpieczenie obejmujące holowanie za granicą, najlepiej z dużym limitem kilometrów. Powinieneś też móc liczyć na wynajęcie samochodu zastępczego, czy też pomoc w uruchomieniu pojazdu oraz wsparcie informacyjne. Najbardziej rozszerzone pakiety obejmują również usługi assistance, które mogą okazać się niezwykle przydatne za granicą np. zakwaterowanie na czas naprawy auta, opiekę medyczną bądź pomoc tłumacza.

Źródło: Kioskpolis.pl / art. zewnętrzny


Exit mobile version