Hamulce pod kontrolą

Sprawny układ hamowania to jeden z najważniejszych elementów, jakie decydują o bezpieczeństwie podczas podróży autem. Jeśli nie zadbamy o regularny serwis hamulców, możemy doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze.

 

Dlaczego jest to tak ważne?

Hamulce, podobnie jak inne części w samochodzie, stopniowo zużywają się podczas regularnego użytkowania auta i nie ma w tym nic dziwnego. Wielu kierowców nie zwraca jednak na to większej uwagi i przyzwyczaja się do coraz słabszych hamulców. Niestety, często prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza kiedy zaistnieje konieczność gwałtownego zahamowania. Właśnie dlatego należy dbać o regularny przegląd układu hamowania, nawet jeśli kierowca nie zauważa, aby były z nim jakiekolwiek problemy. Szczegółowy serwis należy przeprowadzać co 15 tysięcy kilometrów. Warto także zweryfikować stan hamulców podczas zmiany opon na letnie i zimowe, a więc dwa razy w roku. Niektórym może to się wydawać nadgorliwością, ale takie postępowanie to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy.

 

Klocki i tarcze hamulcowe

Zgodnie z zaleceniami fachowców klocki hamulcowe trzeba wymienić, kiedy ich okładzina ma grubość liczącą mniej niż 3mm. W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na klocki wysokiej jakości, jak np. dostępne tutaj, które spełnią swoje zadanie, a jednocześnie zapobiegną przedwczesnemu zużywaniu się tarcz hamulcowych. Należy wymieniać je na obu kołach tej samej osi, w przeciwnym razie będą się nierównomiernie zużywać. Również konieczność wymiany tarcz hamulcowych określana jest na podstawie ich grubości. Ponieważ zadanie to może sprawić pewne trudności, lepiej jest powierzyć je mechanikowi.

 

Płyn hamulcowy

Odpowiada za przenoszenie siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe, dlatego dbałość o właściwy jego stan to kwestia bezpieczeństwa. Płyn hamulcowy pochłania też wilgoć, jaka dostaje się do układu poprzez odpowietrzenie. Ze względu na fakt, że po pewnym czasie traci on swoje właściwości, zaleca się jego wymianę co dwa lata. Warto też od czasu do czasu sprawdzać jaka jest temperatura wrzenia płynu hamulcowego. Pomiaru można dokonać w niemal każdym warsztacie samochodowym, a jeśli wynik wyniesie 180 stopni Celsjusza lub mniej, płyn trzeba wymienić jak najszybciej.

 

Hamulec ręczny

Aby hamulec ręczny działał niezawodnie, trzeba go często używać – w przeciwnym razie może się on zablokować lub rdzewieć. Podobnie jak w przypadku innych elementów układu hamowania, warto regularnie sprawdzać jego stan. Dobrym pomysłem jest też dość częsta konserwacja, zwłaszcza przed nadchodzącą zimą, bo w ten sposób zabezpieczamy go przed zamarznięciem.

 

Gdzie serwisować?

Regularny przegląd auta to gwarancja, że ewentualne usterki zostaną wyłapane wcześnie i usunięte, co przekłada się na dłuższą i bezproblemową eksploatację samochodu. Serwis najlepiej powierzyć zaufanemu mechanikowi, który ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę. Sprawne hamulce zapewniają bezpieczną jazdę, dlatego warto kontrolować ich stan i dbać o wymianę poszczególnych elementów całego układu hamowania.

 

Źródło: Sklep-bmw.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: