Grupa Volkswagena liderem w Polsce

Ostatni rok był dla całej grupy VAG dość udany. Podczas poznańskich targów podsumowano wyniki grupy na polskim rynku i przedstawiono plany na przyszłość.

W zeszłym roku grupa Volkswagena była liderem polskiego rynku z udziałem na poziomie 29%. Stało się tak pomimo problemów z dostępnością niektórych modeli i wersji silnikowych w związku z WLTP. Liderem wśród marek była oczywiście Skoda, przed Volkswagenem. Zarejestrowano ponad 155 tys. nowych samochodów grupy.

Przedstawiciele marki podczas Poznań Motor Show pochwalili się, że wszystkie nowe modele w 2018 r. zostały ciepło przyjęte przez klientów. Mowa przede wszystkich o SUV-ach wszelkiej maści jak T-Roc, Skoda Karoq, nowym Touaregu i Audi Q8. 

DSC 0977 1024x683

Co dalej?

Plan na 2019 rok to 30 nowych modeli osobowych i użytkowych na polskim rynku. Część z nich już jest w sprzedaży m.in. Seat Tarraco czy Cupra Ateca. Za chwilę w salonach pojawi się Porsche 911, Skoda Kamiq oraz VW T-Cross. Później zaprezentowany zostanie nowy Passat. Tyle z najważniejszych ‘klasycznych’ samochodów.

Długofalowy plan Volkswagena obejmuje znaczne rozszerzenie kompetencji w dziedzinie aut elektrycznych. Wymuszają to regulacje unijne dotyczące obniżania średniej emisji CO2 w całym przekroju gamy modelowej. Najważniejszym debiutantem ma być Volkswagen I.D – elektryczny kompakt, rywal dla Nissana Leaf. Ma być zbudowany na nowej platformie dla elektryków MEB i kosztować poniżej 130 tys. zł. Szefowie marki są optymistami po dobrej reakcji rynku na nowe Audi e-tron oraz Porsche Taycan.

Bartłomiej Puchała
fot. materiały motopodprad.pl

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.