Site icon Motopodprad.pl

Gotówka, kredyt, a może leasing? Jak sfinansować samochód?

leasing

leasing

Szalejąca inflacja szczególnie mocno dotyka branżę motoryzacyjną. Nie tylko paliwa na stacjach benzynowych, ale i ceny samochodów zarówno fabrycznie nowych, jak i używanych biją rekordy. W tej sytuacji ratunkiem dla wielu osób może być kupno auta za pomocą kredytu albo leasingu. Czy może jednak mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie gotówka? Zastanówmy się, jak sfinansować samochód!

Gotówka

Nie da się ukryć, że to zdecydowanie najprostszy i zarazem najszybszy oraz najtańszy sposób na nabycie auta. Wystarczy zabrać ze sobą w kieszeni odłożoną sumę i dobić transakcji ze sprzedawcą lub przelać określoną kwotę na jego konto, żeby stać się właścicielem samochodu. Można zapomnieć o wszelkich formalnościach związanych z kredytem czy leasingiem i nie przejmować się dodatkowymi kosztami wynikającymi z prowizji czy oprocentowania, które są standardem w przypadku pożyczek i kredytów.

Kupno samochodu za gotówkę ma wiele niewątpliwych zalet, jednak niestety wiele osób nie może sobie pozwolić na podobną transakcję. A nawet posiadając wymaganą kwotę, część nabywców będzie wolało ją zachować i zaciągnąć kredyt czy pożyczkę zamiast pozbawiać się w jednej chwili dużej sumy, co mogłoby zaburzać stabilność domowego budżetu. Problem znika, jeśli dysponujesz znacznym majątkiem i wydanie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych od ręki nie jest dla Ciebie wyzwaniem, ale powiedzmy sobie szczerze, że mało kogo na to stać. Dlatego dużą popularnością cieszą się inne formy finansowania zakupu auta niż gotówka, które opisujemy poniżej.

Kredyt samochodowy

Ten rodzaj kredytu jest oferowany z myślą ściśle o zakupie pojazdu. Ma charakter celowy, tzn. pozyskane z niego środki można spożytkować wyłącznie w celu nabycia auta, a to znaczy, że np. wydatki na ubezpieczenie czy ewentualne przeglądy trzeba pokryć już z własnej kieszeni albo innego źródła, np. z pożyczki od 18 lat. Wysokość kwoty dostępnej w ramach kredytu samochodowego zależy od zdolności kredytowej klienta, na którą wpływają z kolei przede wszystkim jego dochody – im większe, tym bardziej może się zadłużyć.

Niewątpliwą zaletą kredytu samochodowego jest możliwość pozyskania dużych środków na atrakcyjnych warunkach finansowych. Relatywnie niskie oprocentowanie przekłada się na stosunkowo niewielkie koszty, jednak skomplikowane formalności i wymagania banku dotyczące przychodów kolejna i ich źródła mogą dla wielu osób stanowić barierę trudną do pokonania. Również fakt, że samochód częściowo pozostaje własnością banku do momentu opłacenia ostatniej raty, zniechęca wielu klientów.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy w odróżnieniu od samochodowego nie jest celowy, tzn. otrzymane z niego środki można przeznaczyć na dowolny cel. Kupiony za ich pomocą samochód jest więc rejestrowany bezpośrednio na Ciebie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pozabankowych pożyczek, np. z serwisu https://sowafinansowa.pl/, jednak one są wyraźnie droższe. Kredyty gotówkowe są zaś tańsze, ale trudniejsze do uzyskania, bo trzeba spełnić wymagania banku. Znacznie łatwiej otrzymać pożyczkę na rynku pozabankowym, choć i tak nie istnieje coś takiego jak stuprocentowa gwarancja przyznawalności, o czym szerzej można przeczytać pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-100-przyznawalnosci/.

Leasing

Nieco bardziej korzystny pod względem podatkowym, a także elastyczniejszy niż kredyt samochodowy jest leasing operacyjny. To rozwiązanie szczególnie popularne wśród przedsiębiorców, jednak skorzystać z niego może każdy, również osoby indywidualne.

Źródło: Sowafinansowa.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version