Gdzie sprawdzić samochód po VIN?

Gdy kupujemy samochód używany, powinniśmy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Bardzo pomocny będzie w tym przypadku numer VIN, a właściwie jego rozkodowanie. Gdzie możemy sprawdzić numer VIN, jak go rozkodować i czy rozkodowanie numeru VIN możliwe jest zupełnie za darmo?

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny danego pojazdu. Co bardzo ważne, każdy pojazd posiada unikalny numer VIN, dzięki czemu, gdy go poprawnie rozkodujemy, jesteśmy pewni, że dane informacje dotyczą tylko tego, jednego, konkretnego pojazdu. Dzięki numerowi VIN w prosty i szybki sposób możemy dowiedzieć się o samochodzie naprawdę wiele.

Popularność numeru VIN, a raczej faktu jego sprawdzania, widać na licznych portalach z ogłoszeniami, gdzie trafiamy na oferty sprzedaży samochodów. Mowa o OLX, OtoMoto czy Allegro. Wielu sprzedających podaje numer VIN danego pojazdu już w ogłoszeniu – wynika to z faktu tak dużego zainteresowania jego sprawdzeniem, że sprzedającym po prostu nie chce się (i słusznie!) odpowiadać na te same wiadomości i przesyłać kolejnym osobom ten sam numer.

Dodatkowo wtedy, gdy ktoś się odezwie w sprawie danego samochodu, oznacza to, że sprawdził już jego numer i jest nadal zainteresowany, dzięki czemu sprzedający zajmuje się klientem, który będzie bardziej zainteresowany danym samochodem, niż ten, który dopiero chce sprawdzić informacje o nim poprzez rozkodowanie numer VIN.

Rada. Pamiętajmy, że teoretycznie ktoś może podać nam numer VIN innego pojazdu. W takim przypadku, gdy sprawdzimy informacje po numerze VIN i jesteśmy zainteresowani danym pojazdem, warto upewnić się, że posiada on numer, który ktoś wcześniej nam przesłał. Teoretycznie ktoś może przesłać nam numer łudząco podobnego (ta sama maraka, model, rocznik, kolor itd.), ale w praktyce innego samochodu, posiadające inną (i zapewne lepszą) historię.

Historia pojazdu po VIN

Gdzie znajduje się numer VIN?

Jeżeli tylko chcemy, możemy w łatwy sposób sprawdzić, jaki jest numer VIN danego samochodu. Po pierwsze, powinien on znajdować się w dowodzie rejestracyjnym, w miejscu oznaczonym literą E. Dodatkowo, numer VIN znajduje się również na samym pojeździe, i to zazwyczaj w kilku miejscach, takich jak okolice przyszybia czy na silniku. Jednak poszczególni producenci umieszczają numer VIN w różnych miejscach, dlatego, jeżeli chcemy go sprawdzić na samochodzie, zalecamy poszukanie w internecie, gdzie dany model posiada numer VIN – taka informacja na pewno nie będzie trudna do znalezienia.

O czym poinformuje nas numer VIN?

Ilość informacji jest naprawdę duża. Gdy już je poznamy, warto zweryfikować je z tym, co sprzedający podał w swoim ogłoszeniu. Jeżeli pojawią się tam drobne nieścisłości – warto je wyjaśnić. Może okazać się, że sprzedający o niektórych faktach sam nie wiedział, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z pojazdem ostatnio sprowadzonym do Polski, i to celem dalszej szybkiej odsprzedaży.

Nie możemy dać się jednak oszukać. Jeżeli okaże się, że rozbieżności są naprawdę duże a nikt w sposób satysfakcjonujący nie jest w stanie nam ich wyjaśnić, zalecamy odstąpienie od kupna i poszukanie innego samochodu. Faktem jest, że niektórzy sprzedający mogą próbować nas po prostu oszukać – takie zjawiska są niestety zbyt powszechne na rynku sprzedaży samochodów używanych.

Gdy rozkodujemy numer VIN, otrzymamy takie informacje, jak:

Historia odczytów licznika – otrzymamy najczęściej historię odczytów licznika z kilku ostatnich lat. Dzięki temu, porównując ją do obecnej wartości, będziemy mogli zauważyć, czy samochód miał cofany licznik, czy też nie. Pamiętajmy, że niektóre źródła donoszą, że w przypadku samochodów używanych i sprowadzonych do Polski, aż 8 na 10 z nich ma cofane liczniki, dlatego warto to weryfikować.


Dane o kolizjach i wypadkach – często samochody, na które trafiamy, ogłaszane są jako bezwypadkowe i bezkolizyjne, niestety niezbyt często jest to prawdą. Dlatego tak ważne jest, aby zweryfikować, jakie wypadki i kolizje na koncie ma nasz samochód, jakie odniósł uszkodzenia czy w końcu, jaki był koszt jego naprawy.


Zgłoszenie kradzieży – jeżeli kupimy samochód kradziony, czeka na nas sporo niedogodności. W końcu, gdy dowie się o tym policja, samochód trafi do prawowitego właściciela. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że samochód, który chcemy kupić, nie był kradziony.


Stan fabrycznego wyposażenia – dzięki temu będziemy mogli sprawdzić nie tylko to, co było na wyposażeniu, ale również upewniać się, że nie zostało to wymienione, zwłaszcza na gorsze odpowiedniki.

Jak widać, informacje, które uzyskamy, faktycznie są kluczowe w kontekście tego, czy kupimy dany samochód, czy też nie.

Gdzie sprawdzić numer VIN pojazdu?

Idealnym miejscem będzie strona Historiaszkod.pl. Czemu? Są ku temu przynajmniej dwa ważne powody.

Po pierwsze, początkowe sprawdzanie numeru VIN jest zupełnie darmowe. Jeżeli okaże się, że samochód nie przeszedł kolizji i wypadków, nie sprawdzamy dalej i nic nie płacimy. Jeżeli jednak okaże się, że ma za sobą zdarzenia drogowe, a my chcemy dowiedzieć się o nich więcej, wtedy dopiero wnosimy symboliczną opłatę i poznajemy wszystkie detale odnośnie pojazdu i jego historii.

Dodatkowo portal Historiaszkod.pl korzysta z najnowszych baz europejskich, polskich, ale i tych z USA, dzięki czemu mamy pewność, że dane, które otrzymamy, są aktualne i prawdziwe. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście samochodów sprowadzonych z zagranicy, gdzie chcemy poznać dane o samochodzie, który poruszał się po drogach innego, często europejskiego kraju.

Źródło: Historiaszkod.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy