Fotelik samochodowy – gdzie zamontować i o czym należy pamiętać?

Wybór fotelika samochodowego to niełatwe wyzwanie. W końcu to od niego będzie zależało bezpieczeństwo naszej pociechy, więc nie można kupić pierwszego lepszego. Im więcej czasu spędzajmy na wyborze odpowiedniego modelu, tym więcej pytań się pojawia, a nie na wszystkie można łatwo i szybko znaleźć odpowiedź. Jeśli już jednak udało się nam dokonać odpowiedniego zakupu fotelika samochodowego, to pozostaje nam tylko kwestia jego montażu. I o ile polskie prawo nie reguluje tego typu kwestii, to warto pamiętać o kilku kwestiach związanych z wyborem miejsca w samochodzie dla naszego malucha. 

Fotelik samochodowy z tyłu niekoniecznie dla niemowlaków

Na początku warto powiedzieć sobie jedno. Najbezpieczniejszym miejscem na fotelik samochodowy jest środek tylnej kanapy. Oczywiście pod warunkiem poprawnego montażu za pomocą systemu ISOFIX. To właśnie w tym miejscu dziecko jest najbardziej oddalone od boków i przodu samochodu. Jest to miejsce gwarantujące najwyższy stopień ochrony zarówno przed uderzeniami bocznymi, jak i czołowymi. Problemem może być jednak zostawienie dziecka samego z tyłu, jeśli jedziemy sami. Szczególnie tyczy się to fotelików samochodowych dla niemowląt instalowanych tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji jako kierowca nie jesteśmy w stanie zerknąć na naszego malucha, ponieważ będzie nam go zasłaniał sam fotelik. Oczywiście są rozwiązania tego problemu, takie jak na przykład lusterko łatwo instalowane na tylnej kanapie, jednak może ono rozpraszać naszą uwagę. Z tego powodu możemy stanowić zagrożenie na drodze dla innych, ale także dla siebie i dziecka. Z tego też powodu należy rozważyć instalację z przodu, chyba że jedzie z nami osoba, która może się zaopiekować pociechą z tyłu. 

Fotelik samochodowy za fotelem kierowcy czy pasażera?

Jeśli nie możemy zainstalować fotelika samochodowego na środku tylnej kanapy na przykład z braku odpowiedniego mocowania, to lepiej wybrać miejsce za fotelem pasażera. Dlaczego? Wydawałoby się, że oba miejsca są statystycznie tak samo bezpieczne, przecież nie da się przewidzieć miejsca, w które uderzy samochód. Okazuje się jednak, że bardzo często dochodzi do wypadków związanych z awaryjnym opuszczeniem samochodu. Dlatego montaż fotelika samochodowego od strony pobocza zawsze będą bezpieczniejszym rozwiązaniem. 

Fotelik samochodowy z przodu a wiek dziecka

Jak zostało napisane we wstępie – nie istnieją ograniczenia dotyczące przewozu dzieci z przodu lub z tyłu. Dlatego też warto rozważyć umieszczenie fotelika samochodowego z przodu, dzięki czemu będziemy mogli zerkać na naszego malucha, gdy jedziemy sami. Jest tylko jeden warunek, szczególnie ważny przy przewożeniu niemowląt tyłem, a mianowicie należy bezwzględnie wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera. W przypadku fotelika samochodowego umieszczonego tyłem może ona w trakcie wybuchu wyrządzić o wiele większe szkody niż sam wypadek. To samo tyczy się także sytuacji, w której maluch dopiero zaczął jeździć przodem. Włączona poduszka powietrzna może bowiem bardzo dotkliwie uszkodzić dolne kończyny.

Uniwersalny fotelik samochodowy 9-25 kg – z przodu czy z tyłu?

Jak w takim razie ma się sprawa z uniwersalnym fotelikiem samochodowym 9-25 kg, który możemy umieścić zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy? Jeśli tylko możemy, to przede wszystkim zrezygnujmy z montażu na siedzeniu pasażera z przodu. Fotelik samochodowy 9-25 na początku należy więc odwrócić tyłem do kierunku jazdy i jeśli to możliwe, zamontować na środku tylnej kanapy – w miejscu najbezpieczniejszym. Jeśli jednak jedziemy z maluchem sami, to umieszczając fotelik z przodu, nie zapomnijmy o wyłączeniu poduszki powietrznej. Kiedy maluch będzie już mógł jeździć przodem, to zasada jest taka sama. Najlepiej z tyłu, a w przypadku fotelika samochodowego 9-25 z przodu odsuńmy fotel do tyłu i upewnijmy się, że zachowana jest bezpieczne odległość od strefy wybuchu poduszki powietrznej.

Artykuł powstał we współpracy z centrumfotelików.pl

Dyskusja

komentarzy