Ford Focus IV zadebiutuje 10 kwietnia

Zebraliśmy wszystkie informacje o nowym Focusie jakie dostępne są na tydzień przed wielkim debiutem.

 

Ford Focus jest na rynku już od 20 lat. 8 lat temu debiutowała 3. generacja popularnego kompaktu, która zdążyła się już technologicznie zestarzeć. Czas na wyczekiwanego następcę, który pojawi się w salonach w Europie pod koniec 2018 roku, a zostanie zaprezentowany oficjalnie dokładnie za tydzień, 10 kwietnia. Najpierw w sprzedaży pojawi się 5-drzwiowy hatchback, później dołączy sedan i kombi.  Focus skorzysta z nowej, większej platformy podwoziowej, ale ma być około 50 kg lżejszy niż 3. generacja.

Dostępne będą różne linie modelowe, w tym ST-line odznaczająca się bardziej sportowym charakterem, luksusowa Vignale czy uterenowiona Active. Później zobaczymy wzmocnione wersje ST i RS.  Zdjęcie nagłówkowe to przedpremierowy wyciek przedstawiający hatchbacka w wersji ST-line, więc pewnie podstawowa wersja będzie wyglądać mniej atrakcyjnie.  Co do wyglądu, spory pogląd daje także opublikowany niedawno teaser:

 

 

Co pod maską? Na pewno 1,5-litrowe, 3-cylindrowe silniki benzynowe w różnych wariantach mocy.  Skrzynie manualne nie znikną całkowicie, ale dominować będą pewnie odmiany ze skrzyniami dwusprzęgłowymi. Pojawia się coraz więcej plotek na temat wersji RS, która ma być ‘miekką hybrydą’. Oznacza to zestaw hybrydowy, w którym silnik elektryczny pełni rolę wspomagania dla silnika spalinowego, ale w żadnym momencie nie napędza samochodu samodzielnie. Zapowiadane liczby to 400 KM i 600 Nm.

Produkcja będzie się odbywać w Niemczech na Europę i w Chinach na tamtejszy rynek i do USA.

 

Bartłomiej Puchała

fot. Ford

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.