Folia ochronna czy powłoka ceramiczna?

Idealny stan lakieru mówi wiele nie tylko na temat samego samochodu, ale i jego właściciela. To na jego podstawie często określa się, czy auto jest zadbane, a osoba, która je wykorzystuje przywiązuje wagę do jego stanu. Nic więc dziwnego, że kierowcy nie lekceważą już tego problemu. Świadomi istnienia rozwiązań zabezpieczających lakier, starają się zdobyć jak najwięcej informacji na ich temat. Jednym z częściej stawianych pytań jest przy tym to, które dotyczy zasadności zainwestowania w powłoki ceramiczne oraz folie ochronne.

 

Różne produkty, różne przeznaczenie

Już na wstępie warto zauważyć, że porównywanie powłok ceramicznych oraz folii aluminiowych mija się wielokrotnie z celem. Oba produkty przecież nie tylko znacząco różnią się między sobą, ale i charakteryzują się zróżnicowanym przeznaczeniem.

Kierowcy, którzy zastanawiają się nad zakupem folii ochronnej, muszą być świadomi tego, że rozwiązania te są przeznaczone przede wszystkim do walki z odpryskami i zarysowaniami. Ich zaletą jest również to, że są w stanie zniwelować fizyczne zużycie lakieru, do którego dochodzi niejako w naturalny sposób, podczas codziennego wykorzystywania samochodu. Folia tworzy zatem specyficzną warstwę ochronną, która nie tylko absorbuje uszkodzenia, ale i przeciwdziała szkodliwemu wpływowi czynników atmosferycznych. Nie poprawia jakości lakieru, pozwala jednak na utrzymanie go w stanie zbliżonym do tego, w jakim znajdował się on w chwili jej aplikacji.

Nieco inne zastosowanie mają powłoki ceramiczne. Charakterystyczne jest dla nich to, że są w stanie wypełniać pory, które utworzyły się już w lakierze. Po aplikacji tworzą mikro warstwę, która odznacza się przede wszystkim tym, że jest idealnie gładka. Powłoki nie tylko niwelują uszkodzenia lakieru, ale również przyczyniają się do tego, że sama pielęgnacja samochodu staje się łatwiejsza. Dzięki ich zastosowaniu można cieszyć się tym, że brud osadza się na karoserii w znacznie mniejszych ilościach niż wcześniej, a to z kolei oznacza, że rzadziej należy też korzystać z myjni. Niestety, powłoki nie są już tak efektywne wówczas, gdy zależy nam na tym, aby na lakierze nie powstawały nowe uszkodzenia, nie posiadają bowiem zbyt dużej amortyzacji uderzenia.

 

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Trudno mówić o tym, że folie ochronne i powłoki ceramiczne konkurują ze sobą, a tym samym nie ma też sensu podejmowanie prób wskazania lepszej opcji. Oba rozwiązania mają nieco inne zastosowania, wybór tego, które zostanie wykorzystane w konkretnym samochodzie, jest więc uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji danego kierowcy. Chcąc zyskać pewność, że dokonało się trafnego wyboru, warto rozpocząć ocenianie swoich potrzeb od analizy stanu lakieru. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, czy zależy nam bardziej na ochronie lakieru przed odpryskami, czy też przed zanieczyszczeniami różnego pochodzenia. Oczywiście, nie każdy musi być pewny trafności podjętej przez siebie decyzji, w przypadku niejasności zawsze warto więc poszukać wsparcia u specjalisty.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ultimatecars.pl specjalizującą się w profesjonalnym detailingu samochodów.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: