Site icon Motopodprad.pl

Finansowanie aut firmowych – jakie są ich rodzaje?

finansowanie auta

finansowanie auta

Leasing nie jest jedynym sposobem, aby wyposażyć firmę we wspierające jej pracę samochody. Świadomi jego zalet, ale także i wad przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inne rozwiązania, pod wieloma względami korzystniejsze od tradycyjnego leasingu. Należy do nich m. in. korzystanie z prywatnego samochodu i wynajem długoterminowy – jedna z najlepszych alternatyw dla leasingu. Co warto wiedzieć o wszystkich trzech rozwiązaniach i na które z nich postawić, budując od podstaw flotę samochodową w firmie?

Leasing w firmie. Czy to zawsze się opłaca?

Leasing jeszcze do niedawna był najpopularniejszym sposobem finansowania firmowej floty samochodowej. Dzięki niemu możliwe było zaopatrzenie się w potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej pojazdy bez konieczności zaciągania kredytu, posiadania wysokiej zdolności kredytowej, a także angażowania wysokiej kwoty na zakup samochodu na własność. Nie sposób nie wspomnieć także o korzyściach podatkowych, na jakie mogli liczyć przedsiębiorcy korzystający z leasingu.

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, leasing nie jest rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, a już na pewno nie jest optymalnym wyjściem dla młodych, dopiero rozwijających swoją działalność firm. Związanie się długoterminową umową, która w przypadku leasingu zwykle trwa od 3 do 5 lat, może okazać się bowiem zbyt ryzykowne. Na szczęście, leasing nie jest jedynym sposobem finansowania firmowego samochodu, z którego możemy obecnie korzystać!

Prywatny samochód w firmie a kwestie podatkowe

Drugim, wartym wzięcia pod uwagę rozwiązaniem, które ma szansę sprawdzić się szczególnie w przypadku młodych, dopiero podbijających rynek firm, jest skorzystanie z prywatnego samochodu. Takie auto wcale nie musi stanowić majątku firmy i co więcej, nie musi nawet należeć do jej właściciela – można w tym celu wykorzystać także pojazd będący własnością małżonka, rodziców, a nawet znajomego. Wystarczy jedynie podpisać tzw. umowę użyczenia.

Od 2019 r. nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu prywatnego pojazdu, który będzie rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takie udogodnienie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami finansowymi – wydatki związane z korzystaniem z prywatnego auta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie częściowo, do 20% netto plus nierozliczony VAT. W przypadku wydatków eksploatacyjnych możliwe jest odliczenie 50% naliczonego VAT-u.

Istnieje, co prawda możliwość rozliczenia wszystkich kosztów, lecz pod warunkiem, że samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wieloma formalnościami, jakich należy dopełnić, w związku z czym korzysta z niego stosunkowo niewielu przedsiębiorców. 

Wynajem długoterminowy. Najlepszy sposób finansowania firmowego samochodu?

Trzecim rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy – nowy sposób finansowania firmowego samochodu, który wybiera coraz więcej firm. Jego zalety doceniają zarówno istniejące od wielu lat przedsiębiorstwa, jak i młode, dopiero rozwijające swoją działalność firmy. Wynajem długoterminowy polega na wypożyczeniu wybranego samochodu i jego użytkowaniu w firmie przez określony w umowie czas – od jednego roku do kilku lat. Umowy w większości przypadków zawierane są na 2-3 lata.

Za korzystanie z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu firma płaci comiesięczną, ustaloną z góry i niezmienną przez cały czas obowiązywania umowy kwotę. Jest to tzw. abonament, który zawiera jednak więcej niż tylko samą opłatę za korzystanie z samochodu. W kwocie tej ujęty jest bowiem także koszt ubezpieczenia, przeglądów technicznych, napraw, części zamiennych, a także wymiany opon – podstawowe wydatki, które zarówno w przypadku leasingu, jak i korzystania z prywatnego samochodu obciążają firmę. 

W efekcie miesięczny abonament może być jedynym, poza zakupem paliwa i opłatami parkingowymi, kosztem związanym z utrzymaniem firmowego samochodu. Taki charakter usługi sprawia, że można z góry, z wysoką dokładnością oszacować, ile rocznie będzie kosztowało firmowe auto i tym samym sprawniej zarządzać firmowym budżetem. Nie ma także ryzyka przestojów w pracy spowodowanych awarią samochodu – w takiej sytuacji wypożyczalnia, bez żadnych dodatkowych opłat, udostępnia wynajmującemu auto zastępcze na czas naprawy pojazdu.

Sprawdź więcej informacji na temat finansowania aut firmowych — pod adresem: www.latweauto.pl

Źródło: latweauto.pl / art. zewnętrzny

Exit mobile version