Ferrari P80/C – torowy unikat

Ferrari ma specjalne zasady dla swoich kluczowych klientów. Tym razem dla jednego z nich zbudowano torową zabawkę o historycznym odniesieniu.

Ferrari to nie jest pierwsza lepsza bylejaka firma. Włosi potrafią dbać o swoich najlepszych klientów, którzy często mają ponadprzeciętne wymagania. W tym przypadku życzeniem klienta było zbudowanie pięknego auta do użytku torowego.

Do budowy posłużyła baza w postaci 488 klasy GT3, a prace rozpoczęły się już w 2015 r. Brak wymagań dotyczących homologacji drogowej lub jakiejkolwiek serii wyścigowej przełożyły się na większą swobodę designerów. Potężne elementy aerodynamiki same za siebie mówią o zdolnościach P80/C.

Podobno klient na to auto jest miłośnikiem włoskich bolidów z lat 60. dlatego styliści czerpali inspirację z takich modeli jak 330 P3/4 oraz Dino 206 S. W oficjalnych informacjach nie podano danych technicznych silnika ani osiągów. Ciekawostką jest, że klient zażyczył sobie to auto w dwóch formach. Jeden zestaw obejmuje spoilery i 18-calowe felgi wyścigowe do użytku torowego, a drugi to pakiet wystawowy bez spoilera i z normalnymi felgami 21″. 

ferrari p80 c 1 1024x576 Ferrari P80/C   torowy unikat

Nie podano także ceny tego auta, ale musiało kosztować krocie skoro zaangażowało dział projektów specjalnych Ferrari na całe 4 lata…

Bartłomiej Puchała
fot. Ferrari

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.