Eurotunel – co to jest, gdzie kupić bilety?

Podróż do Wielkiej Brytanii nie musi wiązać się z zakupem biletu lotniczego. Są bowiem inne sposoby umożliwiające dotarcie do Londynu czy innych miast królestwa. Czym jest Eurotunel?

Tunel, który połączył Anglię z Europą

Idea połączenia ze sobą Wielkiej Brytanii z resztą Europy pojawiła się już w XIX wieku. Wówczas to jeden z francuskich inżynierów, Albert Mathieu, zaprojektował tunel, którym miały poruszać się dorożki. Wynalezienie maszyny parowej i rozwój kolei sprawił, że kolejni budowniczowie rozpoczęli pracę nad projektowaniem tunelu kolejowego. Nie było to jednak takie proste, dlatego wyboru tego najlepszego dokonano dopiero w 1973 roku. Wówczas gotowe były cztery projekty i każdy z nich zakładał zupełnie inne rozwiązanie. Eurobridge był chyba najdroższym w realizacji projektem, który zakładał koszta wynoszące aż 6 miliardów funtów! Zakładał on budowę zawieszonego mostu na kevlarowych linach. Nic więc dziwnego, że ten projekt porzucono. Euroroute natomiast to pomysł tunelu drogowego między dwiema sztucznymi wyspami, które miały być połączone z lądem mostami. Kolejny projekt bazował na połączeniu podziemnym drogi i kolei. Wybrano jednak czwarty wariant, który inżynierowie opracowywali aż trzy lata. Eurotunel miał być tunelem kolejowym o długości 50 km. Składa się on z dwóch tuneli kolejowych oraz jednego serwisowego. Budowę rozpoczęto 1 grudnia 1987 roku, by 6 maja 1994 roku dokonać uroczystego otwarcia w towarzystwie królowej Elżbiety II i prezydenta Francji, Francois Mitterranda. Rozwiązanie to funkcjonuje do dziś, a pociągi poruszają się tam z prędkością do 160 km/h.

Eurotunel – jakie bilety są dostępne?

Jeśli więc nie chcemy lecieć samolotem do Wielkiej Brytanii, a jednocześnie dostać się tam w krótkim czasie, to powinniśmy wybrać właśnie tę opcję. Terminale są ulokowane w angielskim Folkestone i francuskim Calais. Pociągi wahadłowe obsługujące przejazd tunelem transportują zarówno pasażerów, jak i wszelkiego rodzaju pojazdu. Możemy przewieźć nimi motocykle, samochody osobowe, a nawet ciężarowe. Pamiętajmy, że te pociągi nie zabiorą pojazdów z instalacją LPG. Eurotunel oferuje bilety w rozmaitych wariantach i cenach. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://www.mastertravel.pl/.

Wpływ na koszt przejazdu mają chociażby daty wyjazdu, powrotu, godziny podróży, czy wreszcie typ transportowanego pojazdu. Bilety na Eurotunel kupimy także przez internet, u polskich pośredników. Specjaliści pomogą nam wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Pociągi pasażerskie kursują natomiast na trasie Londyn –  Bruksela.

Źródło: Mastertravel / art. sponsorowane

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: