Elektryczne Renault Kangoo, ale z gwiazdą na masce. Koncept Mercedesa EQT zaprezentowany

Dotychczasowy Mercedes Citan był mocno spokrewniony z Kangooo. Ta sama płyta podłogowa, te same jednostki i francuski rodowód – tak można było opisać kombivana niemieckiej marki. Wygląda na to, że podobny los spotka kolejną generację.

Renault niedawno zaprezentowało nowe Kangoo, ale jeszcze nie pokazało jego elektrycznej wersji. Jest ona jednak w zasadzie pewna – już Kangoo II generacji było oferowane z silnikiem elektrycznym, i to od 2007 roku. Nie dziwi więc, że bliźniaczy model Mercedesa również będzie dostępny w wersji zeroemisyjnej.

%name

Elektryczny Mercedes Citan to na razie tylko koncept

Ale podejrzewam, że w wersji produkcyjnej nie zmieni się w wiele. EQT ma elementy stylistyczne pasujące do pozostałych modeli elektrycznych Mercedesa. Nie zmieni się też pewnie nazwa. To znaczy względem konceptu się nie zmieni, ale zmieni się względem poprzedniej generacji. Czyli pożegnamy nazwę Citan na dobre. Wersja elektryczna będzie nazywać się EQT, a spalinowa stanie się T-klasą.

%name

Mercedes EQT – co o nim wiemy?

Wiemy, że będzie mógł mieć 7 miejsc, że wyposażony będzie w mercedesowski system MBUX, czyli będzie można do niego mówić Hey Mercedes (zupełnie jak w elektrycznej S klasie!). Na pierwszy rzut oka widać też, że panel klimatyzacji wygląda tak samo, jak w najnowszym Kangoo oraz że… EQT będzie miał tradycyjne zegary, zamiast ekranu. Na więcej informacji musimy poczekać, ale jedno jest pewne.

%name
wdg logo autobaza

Darmowe Sprawdzenie VIN

Sprawdź wypadkową przeszłość pojazdu

Elektryczne kombivany są super

Czeka nas ofensywa elektrycznych kombivanów ze strony producentów samochodów i… bardzo dobrze. Większość tego typu samochodów jeździ po mieście, więc nie potrzebuje ogromnego zasięgu, a brak hałasu i zanieczyszczeń jest ogromną zaletą.

%name

Według mnie elektryczne kombivany już teraz mają sens, w przeciwieństwie do elektrycznych TIRów. A wy jak uważacie?

Wojciech Kaleta
Zdjęcia: Mercedes

Dyskusja

komentarzy

Wojciech Kaleta

Student dziennikarstwa i pasjonat motoryzacji. Pisanie na bloga to dla niego praktyka zawodowa i jednocześnie rozrywka po dniu na uczelni. Teoretycznie posiada Fiata Stilo, ale częściej wybiera komunikację miejską, lepiej nie pytajcie dlaczego.