Elektryczna przyszłość Daimlera

Niemiecki koncern zapowiada aż 10 elektrycznych modeli do 2025 r.

 

Wygląda na to, że losy motoryzacji są przesądzone. Samochód już teraz staje się czymś w rodzaju sprzętu AGD-RTV, co jeszcze bardziej nasili się, gdy auta będą w pełni elektryczne. Zgodnie z zapowiedziami kolejnych producentów już około 2020 r. na rynku zaczną się lawinowo pojawiać samochody EV. Z kolei koncern Daimlera poszedł o krok dalej i ujawnił swoje plany w nieco dalszej perspektywie.

Niemcy zamierzają wydać około 10 mld euro na 10 nowych, w pełni elektrycznych modeli do 2025 r. Pierwszym z nich będzie SUV, którego koncept zaprezentowano na niedawnych targach w Paryżu. Nazywa się EQ generation, ma mieć około 500 km zasięgu i zadebiutuje pod koniec obecnej dekady. Daimler zdradza też, że 3 modele EV będzie miał w ofercie Smart. Dzięki postępowi technologicznemu producent deklaruje zasięg elektrycznych Smartów na około 700 km. Możliwe, że powstanie także elektryczny SUV spod znaku Maybacha, ale pomysł ten jest wciąż pod znakiem zapytania.

 

mercedes generation eq concept 2

 

Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że produkty EV w gamie Mercedesa czy Smarta będą od modeli spalinowych wyróżnione specjalnym designem, ale przy użyciu tak wielu wspólnych podzespołów, jak to tylko możliwe. Chodzi oczywiście o obniżenie kosztów produkcji.

Bartłomiej Puchała

Mercedes

Dyskusja

komentarzy

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.