Easy Rider po polsku, czyli hity motocyklowe wszech czasów

Jednoślady cieszą się dużą popularnością jako środek transportu szczególnie wiosną i latem. Gdy robi się cieplej, warto przygotować motocykl do sezonu. Podróż motocyklem to sama przyjemność – wiatr we włosach, bliskość natury, szybka (ale w granicach przepisów!) jazda. Dla wielu motocyklistów to nie tylko metoda na przemieszczanie się, ale sposób na życie. Easy Riderzy mają swoje ulubione maszyny i muzykę do jazdy. Jakie są motocyklowe hity wszech czasów?

Uwolnić adrenalinę

Co takiego jest w jeździe motocyklem? Chodzi w dużej mierze o te emocje, które zapewnia jazda – prędkość, poczucie bycia królem szosy, wiatr we włosach, bliskość krajobrazów. Jazda motocyklem przez puste ulice i bezdroża, zarówno w słoneczne dni, jak i nocą, uwalnia mnóstwo adrenaliny. Nie każda strzelanka online potrafi dostarczyć równie dużą dawkę emocji. No chyba, że jest to CS:GO. Jednak z nudnymi skinami eliminacja przeciwników przynosi trochę mniejszą satysfakcję. By umilić sobie czas gry online, można wykorzystać kod promocyjny w Hellcase, który otwiera nieskończone możliwości wyboru skórek. Światowy design skinów jest gratką dla każdego fana mocnych wrażeń. Polecamy tę opcję w dni, gdy jazda motocyklem nie wchodzi w grę, dla tych, którzy do jednośladów jeszcze się nie przekonali oraz dla Easy Riderów, którzy po wycieczce motocyklem będą dalej czuli potrzebę utrzymania wysokiego poziomu adrenaliny – Hellcase na pewno pomoże!

Easy Rider, czyli….

Skąd właściwe wzięło się określenie Easy Rider? Z angielskiego oznacza to swobodny jeździec, nazwa rozpowszechniona przez film o tym samym tytule z roku 1969 w reżyserii Dennisa Hoppera. To typowy film drogi z motocyklami w roli głównej, który przedstawia styl życia buntowników lat 60. – hippisów, beatników, rockersów. W jednej z ról zagrał Jack Nicholson.

Kultowe motocykle

Są modele, które zyskały status kultowych. Należą do nich maszyny z dawnych lat np.:

  • -Honda CB750 1969, czyli chłodzony powietrzem czterocylindrowy model, który był marzeniem milionów i doczekał się siedmiu generacji.  Wygrał wiele nagród i trafił do zestawiania AMA Motorcyle Hall of Fame Classic Bikes. Była to pierwsza maszyna klasy superbike.
  • -Triumph Bonneville T120 1960. Ikona brytyjskich motocykli. Uwielbiana przez gwiazdy – mieli go w garażu m.in. Bob Dylan, Steve McQueen, Paul McCartney.
  • -Harley-Davidson FL Hydra-Glide 1949. Inspiracja dla wielu późniejszych modeli, nawet tworzonych kilkadziesiąt lat po premierze tej maszyny. Archetyp klasycznego motocykla.
  • -BMW R32 1923. Pierwszy motocykl ze stajni BMW; miał dwucylindrowy silnik typu boxer. Zaprojektowany przez słynnego inżyniera samolotowego Maksa Friza. Motocykl okazał się arcydziełem motoryzacji. Zastosowane w nim rozwiązania są kopiowane po dziś dzień.

Droga na szczyt motocyklowej listy przebojów

Do mniej lub bardziej kultowych maszyn pasowałaby doskonale hity wszech czasów kojarzące się z motocyklami. Jest wiele takich piosenek. Jak można trafić na szczyt list piosenek uwielbianych przez motocyklistów? Oczywiście pierwsze na myśl przychodzą utwory z motorem w nazwie czy tekście, opisujące jak wspaniała jest jazda jednośladem, jaką daje wolność i satysfakcję. To jednak nie jedyna droga – podobają się także utwory z filmów i seriali o motocyklach, filmów drogi, filmów o wolności, buntownikach z wyboru etc. Także piosenki wydawałoby się nie bezpośrednio związane z motorami mogą przypaść do gustu fanom jednośladów, jeśli są energetyczne, pobudzają do szybkiej jazdy, opowiadają o poczuciu wolności, podróżowaniu po bezdrożach, nieprzystosowaniu się do sztywnych społecznych ram. W motocyklowych klimatach najczęściej są utwory rockowe lub z gatunku rap.

Motocyklowe hity wszech czasów

Każdy będzie mieć swoją ścieżkę dźwiękową do jazdy motocyklem, ale największe i najbardziej znane hity motocyklistów to m.in.:

  • -„Born to Be Wild” Steppenwolf z roku 1968, który zaczyna się od słów: “Get your motor runnin’/ Head out on the highway” i był na ścieżce dźwiękowej do filmu „Easy Rider”. Zatem hit doskonały – opowiada o jeździe motorem i pochodzi z kultowego filmu o motocyklistach.
  • -„Full Throttle” Maverick z filmu Top Gun. Piosenka do sceny otwierającej obraz, w której bohater grany przez Toma Cruise’a jedzie na Kawasaki GPZ 900 R z wiatrem we włosach i uśmiechem na twarzy (niestety, bez kasku). Kultowy film, scena i piosenka.
  • -„Harley mój” Dżem. Coś z polskiego podwórka, co zna każdy. Piosenka o uwielbieniu do motocykla, w której słowach aż czuć przywiązanie do maszyny. Ponadczasowy hit.

Piotr K.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: