Dostawczak na 70-lecie: Citroen Type H

W tym roku mija 70 lat od kiedy zaprezentowano światu dostawczego Citroena H. Z tej okazji we Włoszech powstał jego remake.


W 1947 r. Citroen pokazał model H, czyli wielozadaniowe auto dostawcze. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne w wielu aspektach wyprzedzały swoje czasy np. nadwozie samonośne, czy zawieszenie na drążkach skrętnych zamiast resorów piórowych. Ostatecznie produkowano go aż do lat 80. Na przestrzeni lat Citroen H dorobił się statusu auta kultowego. Może nie tak jak Volkswagen T1/T2, ale na tyle, żeby pokusić się o upamiętnienie 70-tej rocznicy debiutu.

 

type h 70th anniversary 1 1024x576 Dostawczak na 70 lecie: Citroen Type H

Firma FC Automobili wyprodukuje ręcznie pakiet stylistyczny do aktualnego Citroena Jumpera/Fiata Ducato upadabniając go do Citroena H. Za całym przedsięwzięciem stoi Fabrizio Caselani oraz designer David Obendorfer. Pakiet jest rozległy i obejmuje wszystkie panele nadwozia, łącznie z dachem. Najbardziej charakterystyczny jest przód z ogromnym logo Citroena i okrągłymi lampami. Pod spodem to wciąż Ducato – sprawdzony, niezawodny pojazd z oszczędnymi silnikami i nowoczesnym wyposażeniem.
Powstanie jedynie 70 sztuk tych samochodów, ale bardzo różnych, podkreślających uniwersalność oryginalnego Citroena H. Szkoda, bo pomysł nietypowego, rzucającego się w oczy auta użytkowego mógłby chwycić.

 

Bartłomiej Puchała

fot. David Obendorfer

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.