Site icon Moto Pod Prąd

Dopłaty do odszkodowań – czy warto z nich skorzystać?

kalkulacja

kalkulacja

Bardzo wiele emocji wzbudza temat ubezpieczenia samochodów, jak i odszkodowania w sytuacji, kiedy musi zostać ono wypłacone. Wielu kierowców w naszym kraju ma jednak złe doświadczenia, jeśli chodzi o dochodzenie w sprawie odszkodowania, a także swoich praw. 

Nielegalne procedery, czyli zaniżone odszkodowanie

Bardzo często okazuje się, że ubezpieczyciele nie są tak skorzy do wypłacania odszkodowań, jak się wydaje. W wyniku decyzji ubezpieczyciela, kierowcy bardzo często dostają niższe wypłaty z polisy, niż te, na które faktycznie zasługują. Przez to właśnie ubezpieczenie, które powinno pokrywać całość szkód, nie wystarcza na naprawy. Ubezpieczyciele bardzo często również całkowicie ignorują jakiekolwiek odwołania od tych decyzji. Niekiedy niezbędne jest wytoczenie procesu z racji zaniżonej części odszkodowania, jednak nie każdego stać, by założyć sprawę w sądzie. 

Obowiązek każdego kierowcy – dopłaty do odszkodowań

Każdy kierowca, który posiada samochód, zobowiązany jest do posiadania swojej polisy OC. Sprawcy w takiej sytuacji są bezpieczni, ponieważ koszty naprawy pokrywa właśnie to ubezpieczenie. Jeśli jednak kwota nie wystarcza do naprawy pojazdu, można sądzić, że odszkodowanie zostało zaniżone. Celowe zwlekanie z wypłatą, zaniżanie sum i wiele innych procederów są na porządku dziennym. Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi bowiem wypłacić pieniądze z własnej kieszeni – z tych pieniędzy, które płacimy my, jako ubezpieczyciele.

W sytuacji, kiedy kierowcy otrzymają za niską wypłatę od ubezpieczyciela, mogą wnioskować o dopłatę. Dopłaty do odszkodowań to finansowa pomoc, o którą najczęściej starają się osoby pokrzywdzone niską kwotą wypłaconego odszkodowania. Najistotniejsze tutaj jest wykazanie, że w przypadku wypłaty odszkodowania kwota była za niska i nie wystarczyła na naprawę samochodu.

Komu należy się dopłata, a komu nie?

Skąd wiadomo, komu należy się owa dopłata, a komu nie? Otóż na propozycję dopłaty odpowiedzieć można w przypadkach:

Starając się o dopłatę można dołączyć do wniosku rachunki oraz faktury. Będą one potwierdzeniem poniesionych kosztów podczas naprawy, a także dowodem na to, że wysokość ubezpieczenia nie pokryła całości wydatków. O dopłatę śmiało może wnioskować osoba, która zdążyła już sprzedać uszkodzony samochód. Jeśli chcesz walczyć o dopłatę do odszkodowania, czasem warto zwrócić się do profesjonalistów ze swoim problemem. Wyjściem może być dobra kancelaria odszkodowawcza.

Pomoc specjalistów jest nieoceniona

Decydując się na składanie wniosku o dopłatę do odszkodowań, nie trzeba wcale starać się o nowe dokumenty. Najistotniejszy jest tutaj kosztorys, który powinien sporządzić rzeczoznawca, a także istotna jest tutaj decyzja ubezpieczyciela. W sytuacji, kiedy poszkodowany ma taką możliwość, można dołączyć do wniosku kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę zupełnie niezależnego.

Bardzo często można spotkać się z opinią, że osoby poszkodowane nie mogą ubiegać się o wyższe odszkodowanie, aniżeli zostało im wypłacone. Jest to ogromny błąd, a takie myślenie sprawia, że zwykli ludzie na tym tracą, a towarzystwa ubezpieczeniowe bezprawnie się wzbogacają. Często zaniżone odszkodowanie to spore starty dla kierowcy, dla poszkodowanego. Wiadomym jest bowiem, że najistotniejszą funkcją odszkodowania jest pokrycie wszelkich strat, jakie poniesione zostały z winy kierowcy.

Źródło: Cewik.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version