Dopłata do zakupu samochodów elektrycznych już wkrótce w Polsce

Coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin oraz wprowadzane ograniczenia już teraz odcisnęły swoje piętno na sprzedaży samochodów w Europie. Zainteresowanie samochodami z silnikiem diesla systematycznie spada. Rośnie za to sprzedaż samochodów zasilanych alternatywnym źródłem energii. 

Warto dodać, że wiele europejskich miast w celu ochrony środowiska zdecydowało się na radykalny krok i zakazało wjazdu do centrum miast samochodom z silnikiem spalinowym. Wyjątek stanowią samochody elektryczne. By pomóc społeczeństwu w zakupie ekologicznego pojazdu wprowadzone zostały dopłaty do samochodów elektrycznych. Dopłaty zostały już wprowadzone m.in. w Holandii, Niemczech czy na Słowacji. Już wkrótce do tego grona dołączy Polska.

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszają z programem wsparcia dla elektromobilności o wartości 150 mln zł. Opracowany program składa się z trzech części. Pierwsza z nich o nazwie „Zielony Samochód” ma pozwolić na dofinansowanie zakupu 2 tysięcy samochodów elektrycznych.  Dopłaty dotyczą tylko i wyłącznie fabrycznie nowych samochodów elektrycznych.  Na program przeznaczony jest budżet w wysokości 37,5 mln złotych. Osoby fizyczne mają szanse otrzymać dofinansowanie w wysokości 18 750 złotych.

Drugi z programów ma dotyczyć zakupu samochodów elektrycznych przez firmy. Z uwagi na trwające rozmowy z Unią Europejską program przyjął roboczą nazwę „eVan” i dotyczy wyłącznie lekkich pojazdów dostawczych (kategoria N1). W tym przypadku przewidziano budżet w wysokości 70 mln złotych.  Dofinansowane ma być przeznaczone na maksymalnie 1 tysiąc takich pojazdów.

DB2019AU02127 overfull 1024x576

Ostatnim z programów przygotowanych przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program o nazwie „Koliber”. Skierowany jest on do małych i średnich przedsiębiorstw posiadających licencje na przewóz osób w transporcie drogowym. Na ten program przeznaczone są najmniejsze środki w budżecie/ Wynoszą  40 mln złotych. Dofinansowanie ma pomóc przy zakupie lub leasingu do 1 tysiąca elektrycznych taksówek oraz do 1 tysiąca ładowarek Wall box. Składający wniosek mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 20% kosztów (jednak nie więcej niż 25 tysięcy złotych) lub na korzystną pożyczkę.

Elektroniczny nabór wniosków od przedsiębiorców oraz osób fizycznych do wspomnianych wyżej programów ma się rozpocząć 26 czerwca 2020 roku.

Paweł Oblizajek
fot. mat. prasowe

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.