Site icon Motopodprad.pl

Dobór głośników i wzmacniaczy – CAR AUDIO

glosniki samochodowe

glosniki samochodowe

Nagłośnienie w samochodzie to kwestia „życia i śmierci” dla wielu osób, które uważają się za „audiofili”. Takie osoby wymagają perfekcyjnego zestrojenia wszystkich elementów oraz najwyższej jakości.

Nagłośnienie w samochodzie to kwestia „życia i śmierci” dla wielu osób, które uważają się za „audiofili”. Takie osoby wymagają perfekcyjnego zestrojenia wszystkich elementów oraz najwyższej jakości.

Oczywiście, że ma to uzasadnienie, bowiem mało jest osób, którym całkowicie jest obojętne co słyszą z głośników samochodowych. Ważnym elementem zestawu audio jest radio, którego jakość oraz funkcje muszą współgrać z naszymi oczekiwaniami i upodobaniami, jednak to nie ono jest podstawą. Najważniejsze w kwestii reprodukowania dźwięku są głośniki oraz odpowiednio dobrany wzmacniacz (czasem wraz z subwooferem).

Głośniki samochodowe

Najczęściej w fabrycznych instalacjach montowane są głośniki jednokanałowe, czyli takie, do których płyną dźwięki wysłane z odtwarzacza. Znacznie lepsza opcją będzie wybór dwukanałowych, czyli zestawu dwóch głośników będących w stanie odtwarzać dźwięki o różnej częstotliwości. Już całkowitą wariacją na ten temat są zestawy aż 4 głośników komponentowych (2 basowych oraz 2 wysokotonowych). Sama wymiana głośników jest banalnie prosta – wystarczy odpiąć i następnie wpiąć odpowiednie kabelki podczas ich umieszczania w odpowiednich otworach.

UWAGA: decydując się na złożone głośniki komponentowe warto zadbać o odpowiednie wyciszenie drzwi specjalną matą.

Inną kwestią jest rozmiar głośnika (jego średnica), optymalne wydają się 100mm, czasem nawet montowane są 120mm, jednak zwykle kończy się to modyfikacją miejsc na ich montaż, gdyż producent samochodu nie przewidział takich, np. w drzwiach.

WZMACNIACZE

Musisz mieć świadomość, że każde radio ma jakiś wzmacniacz wbudowany – ale jego jakość, parametry i charakterystyka bardzo rzadko gwarantują prawdziwie czyste brzmienia. Istnieją również różne produkty tego typu, jednak najlepiej skupić się na wzmacniaczach czterokanałowych z możliwością podpięcia dodatkowego sprzętu (przykładowo: subwoofera). Podczas wyboru sprzętu poproś kogoś o pomoc, chyba, że czujesz się na tyle silny w temacie. Zwracaj uwagę na takie parametry jak:

SUBWOOFER

Ostatnim elementem wyposażenie, które sprawi, że instalacja audio będzie kompletna jest właśnie subwoofer. Montowany jest najczęściej w specjalnej skrzynce, choć częściej w tubie umieszczanej w bagażniku (jej rozmiar jest zależny od mocy, jak i konstrukcji zakupionego głośnika niskotonowego). Średni koszt tego elementu to 700-800 złotych. Ważne, aby zachowywał odpowiednią dynamikę, a jego moc była nieco niższa od zakupionego wzmacniacza. Bardzo ważnym, choć często pomijanym wątkiem jest grubość kabli. Ta też musi charakteryzować się odpowiednią średnicą. Niestety dobór sprzętu musi być komplementarny, jeżeli jakiś element będzie zawodził lub będzie niewystarczająco dobry, jak np. okablowanie – cały potencjał zestawu audio nie będzie mógł być wykorzystany, a przecież nie o to chodzi.

Przykładowe, godne polecenia zestawy wzmacniacz + subwoofer (w cenie do około 600 zł):

  1. ALPINE BBX-T600 + SWT-12S4
  2. HERTZ DBX 30.3 + PIONEER GM-A3702
  3. JBL STAGE 1200B + SONY XM-N502

Źródło zdjęć: http://eautoradio.pl/k/87/glosniki
art. sponsorowany

Exit mobile version