A dlaczego warto jeździć bezpiecznie, nie powodując zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego? Odpowiedź nasuwa się sama. Jeśli jednak chcecie poznać jeszcze więcej argumentów przemawiających za tym, by dokonywać regularnej wymiany ogumienia z letniego na zimowe – zapraszamy do lektury!
Czym różnią się opony zimowe od letnich?
Najprościej mówiąc: dwiema rzeczami. Jedną z nich widać na pierwszy rzut oka. Są nią lamelki, czyli specjalne nacięcia umieszczone na oponach zimowych. Służą one do zwiększenia poziomu przyczepności tego rodzaju ogumienia do podłoża.
Drugiej różnicy praktycznie nie widać, choć jest wyraźnie odczuwalna podczas jazdy. Chodzi o specyficzny skład mieszanki, z której wykonana jest opona. W przypadku tych zimowych, niższa zawartość siarki oraz podwyższona obecność krzemionki sprawiają, że w temperaturach ujemnych guma zachowuje większą elastyczność i nie twardnieje tak jak opona letnia.
W czym opony zimowe są bezkonkurencyjne?
W utrzymywaniu przyczepności na powierzchniach pokrytych śniegiem oraz w odprowadzaniu wody na zewnątrz w niskich temperaturach. Dzięki temu, ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zjawiska drogowego, jakim jest aquaplaning, jest w tym przypadku znacząco obniżone. Warto dodać, że również droga hamowania samochodu wyposażonego w opony zimowe ulega wydatnemu skróceniu.
Hamowanie na letnich oponach zimą? Jesteś bez szans…
Każdy, kto choć raz spróbował jazdy po śniegu samochodem wyposażonym w opony letnie, pamięta to frustrujące uczucie braku całkowitej kontroli nad pojazdem. O ile wykonywanie prób tego rodzaju na placu treningowym nie powoduje żadnych konsekwencji, to hamowanie przed poprzedzającym nas autem, w sytuacji, gdy nie mamy u siebie „zimówek” – oznacza potężny skok ciśnienia i niepotrzebny stres.
Czy lepsze opony zimowe czy całoroczne?
W naszym klimacie, w którym praktycznie co roku przez kilka miesięcy pada śnieg, opony całoroczne to rozwiązanie z gatunku kompromisowych. Oznacza to, że zarówno latem, jak i zimą nie będą one do końca spełniały pokładanych w nich nadziei.
Nie istnieją bowiem opony, które świetnie radzą sobie zarówno w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. To technicznie niewykonalne. Dlatego jeśli poruszasz się w strefie, w której „zima lubi zaskoczyć drogowców”, a warunki na drodze często bywają ekstremalne – wybierz opony stworzone od początku do końca z myślą o sezonie zimowym. Na przykład takie jak Uniroyal MS plus 77.
Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?
Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.
Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.
Uwaga, konkurs!
Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.
Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.
Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do 24.11.2019 r.
Źródło: Uniroyal / art. sponsorowany