Site icon Moto Pod Prąd

Dlaczego warto przyciemnić przednie szyby w samochodzie?

przyciemnianie

przyciemnianie

Bezpieczeństwo kierowcy i towarzyszących mu osób, to kwestia priorytetowa. Z tego powodu w samochodach montowane są pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, ABS-y. To bezpieczeństwo można jeszcze dodatkowo zwiększyć niewielkim nakładem kosztów, najlepszym przykładem mogą być przyciemniane szyby. Jakie są ich zalety i jak to zrobić zgodnie z prawem, dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego warto przyciemniać szyby samochodowe?

Wielu kierowców decyduje się na przyciemnienie szyb samochodowych tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. I rzeczywiście, auto z ciemnymi szybami wygląda elegancko, dodaje prestiżu i sprawia wrażenie bardziej dynamicznego. To jednak niejedyna korzyść.

Przyciemnianie szyb samochodowych przede wszystkim zwiększa komfort i bezpieczeństwo kierowców:

Wielu kierowców miało okazję przekonać się, jak niebezpieczne może być nagłe oślepienie przez słońce lub źle ustawione światła pojazdu jadącego z naprzeciwka. Nawet lekko przyciemniona szyba może uchronić przed utratą panowania nad kierownicą.

Jak jest to ważne, najlepiej świadczy o tym fakt, że nowe samochody mają przednie szyby przyciemniane fabrycznie.

Silne przyciemnienie tylnych szyb chroni pasażerów przed wścibskim spojrzeniem z zewnątrz, zwłaszcza złodziei, którzy chcą sprawdzić co zostało wewnątrz pojazdu.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

Właściciele samochodów zastanawiają się, czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne i czy w związku z tym nie narażają się na mandat. Otóż taka ingerencja w wygląd samochodu jest całkowicie legalna, ale pod pewnymi warunkami.

Regulują to konkretne przepisy prawne. Pierwszym z nich jest ustawa Prawo o ruchu drogowym. Art. 66, ust. 1 pkt 5 mówi o tym, że samochód ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, by zapewnić kierowcy dostateczne pole widzenia i swobodne kierowanie pojazdem.

To bardzo ogólne wytyczne, ale ich uzupełnieniem jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 r. Szczególnie ważny jest tu § 8 ust. 5 określający stopień przyciemniania szyb.

Przepisy rozporządzenia Ministra infrastruktury dopuszczają dowolne zaciemnienie szyby tylnej i tylnych szyb bocznych pod warunkiem, że samochód posiada dwa lusterka boczne zapewniające dostateczne pole widzenia kierowcy.

Jak przyciemnić szyby zgodnie z przepisami?

Przyciemnienie szyb samochodowych możemy przeprowadzić na dwa sposoby:

Metoda piecowa stosowana jest w przypadku fabrycznego przyciemniania szyb. Polega ona na metalizacji szkła tlenkami tytanu. Przyciemnienie jest niezwykle trwałe, szyby zachowują swoje właściwości nawet przez 15 lat. Tą metodę można stosować także do dodatkowego przyciemniania pozostałych szyb. Niestety mankamentem tej metody jest jej wysoki koszt, który może wynosić nawet 3000 zł.

Znacznie tańsze jest przyciemnianie szyb za pomocą specjalnej folii termokurczliwej. Warto taką usługę powierzyć specjalistycznemu warsztatowi posiadającemu odpowiednie certyfikaty. To bardzo ważne ze względu na obowiązujące przepisy.

Warsztat dokonujący przyciemniania szyb sprawdza normy przepuszczalności światła i na tej podstawie wystawia odpowiednie zaświadczenie i nakleja odpowiedni symbol na szybie. Dzięki temu kierowca nie tylko uniknie mandatu, ale także zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Patrole kontroli drogowej coraz częściej wyposażone są w urządzenia sprawdzające stopień przepuszczalności światła.

Przyciemnianie szyb przednich

W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie stosować się do obowiązujących przepisów, w przeciwnym wypadku można nawet stracić dowód rejestracyjny, korzystanie z auta będzie niemożliwe aż do przeprowadzenia kolejnego badania technicznego pojazdu.

Szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, w tym należy uwzględnić ewentualne przyciemnienia fabryczne. 

Przednie szyby boczne muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie 70%. Takie parametry zapewniają kierowcy dostateczne pole widzenia, chronią przed oślepieniem i zapewniają komfort jazdy.

Przyciemnianie szyb tylnych

W przypadku szyby tylnej i tylnych szyb bocznych nie ma już tak restrykcyjnych przepisów. Warunek jest tylko jeden, samochód musi być wyposażony w dwa boczne lusterka, które zapewnią kierowcy dobrą widoczność.

Szyby przyciemnić można w dowolnym stopniu, najczęściej stosowana jest folia o przepuszczalności światła:

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Kwestią najważniejszą jest folia, dobrej jakości wytrzyma nawet 6 lat. Przede wszystkim musi jednak posiadać certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki, to gwarancja zachowania wszelkich wymaganych parametrów i uniknięcia mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Mocno przyciemnione szyby przednie mogą skutkować nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

Dobrym sposobem na uniknięcie nałożenia mandatu, jest zlecenie przyciemniania szyb wyspecjalizowanej firmie. Mamy wtedy pewność, że przyciemnione szyby spełniają wszystkie wymagane parametry. Na potwierdzenie tego firma przykleja odpowiedni atest na szybie i wydaje zaświadczenie potwierdzające spełnienie wszystkich warunków rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Takie zaświadczenie respektowane jest przez policję, więc należy zawsze wozić je w samochodzie.

Źródło: Przyciemnianie.waw.pl / art. sponsorowane

Exit mobile version