Dlaczego OC jest obowiązkowe dla kierowców?

Każdy właściciel samochodu w Polsce jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC. Wielu kierowców uważa jednak, że OC nie powinno być obowiązkowe, a zakup takiej polisy powinien być dobrowolny. Sprawdź, dlaczego polisa OC jest obowiązkowa dla kierowców!

Kwestię ubezpieczenia OC w Polsce regulują odpowiednie przepisy

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obligatoryjne dla każdego, kto jest właścicielem pojazdu. Jego zakres jest regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według tej ustawy, pochodzącej z 22 maja 2003 roku, obowiązek posiadania OC ciąży nad każdym właścicielem pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, ciężarowy motocykl czy jakikolwiek inny.

Jedna z ważniejszych kwestii jest taka, że ubezpieczenie OC przypisane jest nie do kierowcy, a do samochodu. Oznacza to, że jeśli jedna osoba ma dwa auta, to musi wykupić dwie polisy OC. Jeżeli ma więcej pojazdów, musi posiadać odpowiednią liczbę polis, gdyż każda z nich będzie przypisana do konkretnego pojazdu. Rozwiązanie to budzi wątpliwości kierowców.

Być może lepiej byłoby, gdyby kierowca – niezależnie od tego, czy ma tylko jedno auto, czy też więcej pojazdów – posiadał tylko jedną polisę. W razie spowodowania zdarzenia drogowego odszkodowanie zostanie wypłacone z OC przypisanego do kierowcy. Na ten moment jednak nic nie zapowiada, aby w tym zakresie miała być wprowadzona jakakolwiek zmiana.

oc 3 1024x763

Co sprawia, że ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Aby zrozumieć, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, należy zastanowić się nad tym, jaką dokładnie ochronę zapewnia taka polisa. Otóż OC gwarantuje ochronę nie tylko dla właściciela polisy, ale też dla innych użytkowników drogi.

W sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku, osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Sprawca ten nie będzie musiał więc wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni, co w wielu przypadkach jest bardzo dobrą wiadomością. Dlaczego? Otóż w wielu przypadkach odszkodowanie może być bardzo wysokie – szczególnie jeśli doszło do uszkodzenia bardzo drogiego pojazdu lub gdy osoba poszkodowana w wypadku wymaga długiego leczenia i rehabilitacji. W takiej sytuacji wysokość odszkodowania może sięgnąć nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy, co dla wielu kierowców stanowiłoby ogromne obciążenie. Posiadając ubezpieczenie OC, kierowca chroni się przed koniecznością wypłacania OC z własnej kieszeni.

Jednocześnie fakt, że każdy kierowca na drodze posiada OC, stanowi zabezpieczenie dla wszystkich użytkowników dróg. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale też rowerzystów, pieszych i wszystkich innych. W razie wypadku każdy poszkodowany ma pewność, że otrzyma stosowne odszkodowanie.

oc 4 1024x677

Znajdź najtańsze OC na rynku

porowneo 1024x255

Sprawdź kalkulator porównywarki OC porowneo.pl

Zamiast zastanawiać się nad tym, dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto skoncentrować się na poszukiwaniu taniego OC. Zgodnie z prawem zakres OC jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, z usług jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego skorzystasz. Warto skorzystać z kalkulatora OC, aby mieć pewność, że wybrana oferta OC jest najtańsza na rynku!

Źródło: Porowneo.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy