Dlaczego alkomat może być dobrym towarzyszem kierowcy?

To małe i niepozorne urządzenie może uratować prawo jazdy, a być może o wiele więcej. Dlaczego warto mieć alkomat?

 

O tym, że nie powinno się jeździć po spożyciu alkoholu, wie (albo przynajmniej powinien wiedzieć…) niemal każdy kierowca. Odpowiedzialni ludzie nie wsiadają za kierownicę po kieliszku. Nic w życiu nie jest jednak czarno-białe. Zdarzają się różne sytuacje. Jestem przekonany, że prawie każdy miał kiedyś pewne wątpliwości, czy może prowadzić następnego dnia po zakrapianej imprezie. Wiadomo, jak to bywa: czujemy się dobrze, ale nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno nie naruszymy przepisów. Czasami bywa też, że pilnie musimy gdzieś jechać, ale kilka godzin wcześniej wypiliśmy piwo. Wtedy też zastanawiamy się, czy nie grozi nam utrata prawa jazdy.

Są dwie recepty na wszystkie takie wątpliwości. Pierwsza to odwiedzenie komendy policji, gdzie powinniśmy mieć możliwość za darmo sprawdzić, czy jesteśmy trzeźwi. Niestety, nie zawsze mamy komisariat w odległości „spacerowej”. Zdarza się także, że gdy już tam dojdziemy to okazuje się, że alkomatu nie ma, jest zepsuty lub musimy bardzo długo czekać, aż ktoś będzie miał dla nas czas.

 

Fitalco Galaxy Plus 8 Dlaczego alkomat może być dobrym towarzyszem kierowcy?

Dlatego lepszym pomysłem jest zakup własnego alkomatu: oto recepta numer dwa. Dzięki temu możemy sprawdzić trzeźwość bez wychodzenia gdziekolwiek, szybko i prosto. Tego typu sprzęty nie są drogie, a mogą uchronić nas od bardzo poważnych konsekwencji. Wystarczy wspomnieć, że za jazdę pod wpływem grozi utrata prawa jazdy, a gdy spowodujemy jakąkolwiek szkodę – mowa tu nawet o stłuczce – będziemy musieli oddawać pieniądze ubezpieczycielowi poszkodowanego. Nie ma wtedy znaczenia, czy piliśmy przed jazdą, czy poprzedniego dnia i na ile dobrze się czuliśmy…

Godnym polecenia modelem jest FITalco Galaxy Plus. Jest niewielki, zmieści się nawet w kieszeni, więc można go zabrać ze sobą idąc na imprezę. Jest także wyjątkowo prosty w obsłudze, a dzięki platynowemu czujnikowi elektrochemicznemu III generacji jego wskazania są dokładne. Można także przeprowadzić wiele testów w krótkim czasie, co może być przydatne na przykład wtedy, gdy szukamy trzeźwego kierowcy na imprezie, ponieważ pilnie trzeba gdzieś pojechać – więc musimy sprawdzić kilka osób pod rząd.

 

Fitalco Galaxy Plus 5 Dlaczego alkomat może być dobrym towarzyszem kierowcy?

Raz skalibrowany alkomat FITalco Galaxy Plus może być używany pół tysiąca razy. Następnie trzeba skalibrować go ponownie, ale nawet największemu imprezowiczowi skorzystanie z niego 500 razy powinno zająć sporo czasu.

Podsumowując, alkomat przyda się niemal każdemu kierowcy. Lepiej jest „sprawdzić się” rano po imprezie, niż ryzykować. Konsekwencje jazdy pod wpływem są ogromne. Nawet jeśli mówimy tylko o tych finansowych – kara jest o wiele wyższa, niż koszt alkomatu. A z alkomatem zyskujemy jeszcze coś bardzo cennego – spokój ducha.

 

Mikołaj Adamczuk

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: