Debiutuje Skoda Octavia RS z 200-konnym TDI

4 miesiące po pokazaniu wariantów z wtyczką Skoda zdradziła specyfikację spalinowych RS-ek. Do wyboru jest Octavia TSI oraz TDI.

Do tej pory znaliśmy nową Skodę Octavię RS jedynie w wariancie plug-in hybrid (Octavia iV). Zestaw napędowy tamtej wersji osiąga dokładnie 245 KM. Teraz do grona RS-ów dołączają dwa kolejne warianty bez elektrycznego wspomagacza. Pierwszym z nich jest dobrze znane 2.0 TSI EA888, w tym przypadku o mocy… 245 KM. Ktoś zdecydował, że hybryda nie może być gorsza niż benzyniak. Trochę to dziwi, bo zwykle w kolejnych generacjach swoich kompaktów VAG dorzucał z 5-10 koni więcej. Tutaj moc jest taka sama jak w poprzedniczce (nasz test TUTAJ). Tylko w benzynowym wariancie kierowca dostaje ‘szperę’ na przedniej osi, co pomaga w jeździe sportowej.

Pod kątem osiągów to właśnie wersja 2.0 TSI będzie najlepsza. Octavia z takim motorem osiąga pierwsze 100 km/h w 6,7 s. To o 0,6 s szybciej niż w hybrydowym odpowiedniku. Jednak ja bym wybrał trzeci wariant – TDI. popularne 2.0 na olej napędowy ma w tym przypadku równe 200 KM. To wyraźnie więcej niż w poprzedniku (184 KM) oraz można mieć z nim napęd 4×4. O ile do 245-konnego TSI możesz zostawić skrzynię manualną, diesel występuje tylko z DSG. Brałbym właśnie diesla, bo miałbym wszystko – 6,8 s do ‘setki’, oszczędność i napęd na wszystkie koła w jednym.

Bogate wyposażenie seryjne

Z wyglądu nie ma dużych zmian względem znanej wcześniej wersji iV. Zniknęły emblematy hybrydy jak i klapka kryjąca gniazdo ładowania – to oczywiste. Poza tym brak różnic, ale samochód na pewno nie wygląda źle. 19-calowe koła i czarne akcenty nadają mu fajny charakter. Na wyposażeniu dowolnego RS-a w standardzie są sportowe fotele, wirtualne zegary, duży infotainment i obniżone o 15 mm zawieszenie. Tak jak do tej pory RS-a można nabyć z nadwoziem kombi lub liftback.

Ceny Octavii RS w wariantach spalinowych poznamy za kilka tygodni, gdy pierwsze samochody pojawią się w sprzedaży. Ciekawi mnie ile trzeba będzie dopłacić do turbodiesla i napędu 4×4. To niewątpliwie będzie najdroższy wariant Octavii RS. Równocześnie debiutuje Octavia w wersji Scout, w której również wariant TDI o mocy 200 KM będzie dostępny.

2021 skoda octavia rs 2 1024x576 Debiutuje Skoda Octavia RS z 200 konnym TDI

Bartłomiej Puchała
fot. Skoda

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.