Czyszczenie felg aluminiowych – co warto o tym wiedzieć?

Felgi aluminiowe stanowią niejaką alternatywę dla felg stalowych. Uważa się, że są one lżejsze, dobrze przewodzą ciepło i mocniej chłodzą hamulce. Wykonane są ze stopów lekkich, jednak ich ilość jest tak duża, że w efekcie mogą ważyć więcej niż klasyczne felgi stalowe. Mają one mocniejszą obręcz, przez co są odporniejsze na odkształcenia. Felgi aluminiowe pokryte są specjalną powłoką chroniącą je przed korozją.

Warto wiedzieć, jak czyścić felgi aluminiowe, aby jej nie zniszczyć. Dostępne na rynku środki chemiczne do mycia mogą być agresywne w stosunku do materiałów, z jakich są one wykonane. Silne rozpuszczalniki, benzyna, środki myjące na bazie kwasów mogą negatywnie oddziaływać na lakier, którym są pokryte. Na początek warto przeanalizować, jakie czynniki zewnętrzne negatywnie oddziałują na aluminiowe felgi.

Czynniki zewnętrzne, a aluminiowe felgi

Powszechnie zakłada się, że aluminiowe felgi, choć dużo ładniejsze niż stalowe, są mniej trwałe. Przede wszystkim są one mniej odporne na działanie korozji, dlatego ważne jest ich coroczne zabezpieczanie środkiem antykorozyjnym. Trzeba mieć na uwadze, że woda, wilgoć i śnieg to idealne warunki do powstania korozji, która prowadzi do zniszczenia felg. Elementy uszkadza również piasek i drobne kamienie. Czyszczenie felg aluminiowych jest istotne, ponieważ na ich konstrukcji osiada błoto, sól drogowa, smoła z roztopionych nawierzchni i pył z klocków hamulcowych.

Mycie felg aluminiowych – przygotowanie

Jeżeli zależy nam na szybkim i efektywnym czyszczeniu felg aluminiowych, warto uzbroić się w kilka niezbędnych akcesoriów. Podstawą każdego czyszczenia jest woda. Najlepiej, aby była pod ciśnieniem, więc warto użyć myjki wysokociśnieniowej. Do doczyszczania felg należy użyć miękkiej gąbki, która nie zniszczy ich powłoki, małej szczoteczki i niewielkiego pędzelka. Są to akcesoria niezbędne, jeśli felgi mają skomplikowany wzór. Płyn do mycia powinien być w rozpylaczu – wtedy dużo łatwiej nim dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jeśli felgi aluminiowe chcemy wyczyścić na stacji benzynowej lub myjni samoobsługowej, wcześniej trzeba spytać pracowników o stosowane w nich środki czyszczące. Często są one agresywne dla felg aluminiowych i spowodują ich zniszczenie. Co więcej, na myjniach szczotki są twarde i zwyczajnie mogą porysować całe felgi, przez co staną się one nieestetyczne. Do czyszczenia felg aluminiowych, należy zastosować preparaty do tego przeznaczone. Są to wszystkie środki, które w swym składzie nie mają agresywnych substancji, takich jak kwasy. Nie występuje wówczas ryzyko, że lakier z felg aluminiowych ulegnie zniszczeniu. Substancje przeznaczone do felg aluminiowych muszą mieć odczyn zasadowy lub neutralny. Wyjątkiem są cięższe zabrudzenia- wtedy wyjątkowo można zastosować preparaty o lekko kwasowym odczynie. Do czyszczenia najlepiej sprawdzają się płyny oraz pianki. Preparaty czyszczące zazwyczaj występują w dwóch wersjach. Jedna przeznaczona jest do stosowania na co dzień i dobrze sprawdza się przy regularnym czyszczeniu. Druga zaś doskonale radzi sobie z silniejszymi, nawarstwionymi zabrudzeniami. Co więcej, należy pamiętać, aby czyszczenia nigdy nie przeprowadzać na rozgrzanych felgach. Istnieje ryzyko, że środki myjące zniszczą lakier i położoną na nich przezroczystą powłokę antykorozyjną. Dodatkowo preparaty bardzo szybko zasychają i pozostawiają na felgach nieestetyczne plamy, które później bardzo trudno usunąć.

Odpowiednia konserwacja felg aluminiowych

Czyszcząc felgi, trzeba przede wszystkim pamiętać o użyciu specjalistycznych środków. W innym przypadku te elementy zostaną zwyczajnie zniszczone. Poniżej przedstawiono punkty, jakich należy bezwzględnie przestrzegać podczas mycia felg.

1. Szczotka nie może mieć twardego włosia, inaczej porysuje aluminium. Jeśli do czyszczenia decydujemy się użyć myjki wysokociśnieniowej, należy uważać na starsze elementy, na których widnieją odpryski lakieru lub źródła korozji. Wysokie ciśnienie może spowodować jedynie zaognienie i powiększenie się zmian.

2. Jeśli na felgach osadzi się duża ilość pyłu z klocków hamulcowych, po jakimś czasie będzie ona bardzo trudna do usunięcia. Może dojść do sytuacji, w której warstwę lakieru będzie trzeba zeszlifować, a następnie pomalować od nowa. W takich sytuacja nie pomaga już zwykłe mycie felgi przy pomocy środka czyszczącego.

3. Felgi, na których osadziła się smoła, bardzo łatwo zniszczyć. Do jej usunięcia nie wolno używać silnych środków czyszczących czy rozcieńczonej benzyny ekstrakcyjnej, może to spowodować zmatowienie aluminium. W tym celu wystarczy użyć zwykłego szamponu, które jest rozcieńczony w odpowiednich proporcjach z wodą. Częste mycie felg zwykłym szamponem może zapobiec ich zniszczeniu, a także uchronić portfel od niepotrzebnych wydatków.

4. Po zakończeniu mycia felgi aluminiowe należy pokryć cienką warstwą wosku. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed nawarstwianiem się pyłu i brudu. Zabieg ten wystarcza na około 4-5 tygodni. Należy go wykonać zawsze po dokładnym umyciu i osuszeniu felg. Inaczej będzie on mało efektywny, a pozostałe zabrudzenia mogą nim zostać pokryte “na stałe”.

Czyszczenie felg aluminiowych – cena


Wysokość kwoty uzależniona jest od wielu czynników. Wszystko zależy od tego, czy czyszczenie felg ma się odbywać w domowych warunkach, czy w warsztacie. Środki do samodzielnego czyszczenia są względnie tanie. Ich wartość wynosi około 20-30 zł za opakowanie. Bardziej specjalistyczne preparaty są odpowiednio droższe. Ceny sięgają około 50 zł. Należy pamiętać, że mycie felg to nie tylko środki. Trzeba doliczyć również koszt zużytej wody i niezbędnych akcesoriów. Całość jednak powinna zamknąć się w kwocie 100-150 zł. Czyszczenie felg w serwisie wyniesie odpowiednio około 200 zł/komplet. Warto wykonać taką usługę przynajmniej raz do roku. Na co dzień poleca się czyścić i woskować felgi w domu, powinno być to wykonywane przynajmniej raz w miesiącu. Sekretem długotrwałości felg aluminiowych jest prawidłowa konserwacja polegająca na ich częstym myciu i woskowaniu. Te czynności zapobiegają nadmiernemu nawarstwianiu się brudu oraz chronią przed korozją.

Źródło: Zadbanabryka.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy