Czym jeździć bez prawa jazdy? Przegląd najlepszych opcji

Brak prawa jazdy kategorii B wcale nie musi oznaczać komunikacyjnego wykluczenia i konieczności zdania się na transport zbiorowy. Na rynku znajdziemy bowiem całe mnóstwo pojazdów, do których kierowania nie są potrzebne żadne uprawnienia. Tak jest w przypadku osób, które osiemnasty rok życia ukończyły przed 2013. Pozostali do prowadzenia niektórych będą musieli posiadać prawo jazdy kategorii AM, które można uzyskać po czternastym roku życia.

  1. Rowery napędzane siłą mięśni
  2. Pojazdy elektryczne
  3. Motorowery i skutery
  4. Quady i inne czterokołowce

Wybór pojazdów, do prowadzenia których nie jest potrzebne prawo jazdy B jest naprawdę szeroki. Właściwie każdy z nas, niezależnie od swoich preferencji, możliwości budżetowych oraz terenu, po którym chce się poruszać, na pewno znajdzie więc propozycje dla siebie. By nieco ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym zestawiamy najważniejsze opcje pozwalające na przemieszczania się przez prawa jazdy kategorii B.

Rowery napędzane siłą mięśni

Najbardziej klasyczna uniwersalna propozycja to zwykły rower. Osoby niepełnoletnie do jego prowadzenia powinny mieć kartę rowerową, zaś pełnoletnie – nie muszą posiadać żadnych uprawnień. Za wyborem roweru przemawia wiele argumentów. Najważniejsze to na pewno tania eksploatacja (nie wymagają paliwa, a części zamienne nie należą do najdroższych), duża różnorodność oraz szeroka dostępność usług serwisowych. Rower pozytywnie wpływa też na nasze zdrowie. Wymaga jednak przynajmniej podstawowej sprawności, a w razie niepogody dojazd do pracy czy sklepu może być znacznie utrudniony.

Pojazdy elektryczne

Ostatnie lata to okres coraz większej popularności pojazdów elektrycznych. W tym segmencie znajdziemy całe mnóstwo modeli, których prowadzenie nie wymaga ani uprawnień, ani też specjalnych umiejętności. Mowa tu przede wszystkim o elektrycznych deskorolkach, hulajnogach i rowerach, które pozwolą dotrzeć do celu bez wysiłku, pocenia i innych nieprzyjemności. Osobny segment to elektryczne motorowery i skutery. W ich przypadku niezbędne mogą być uprawnienia (jeśli chodzi o osoby urodzone po 1995), ale cechują się większą wydajnością i możliwością rozwinięcia większych prędkości.

Motorowery i skutery

Kolejna kategoria pojazdów, do których prowadzenia nie jest potrzebne prawo jazdy kategorii B to motorowery i skutery. O ile tylko pojemność ich silnika nie przekracza 50 centymetrów sześciennych, można bez obaw korzystać z nich nawet, jeśli nie mamy niezbędnego dokumentu. Wybór pojazdów jest naprawdę szeroki i obejmuje zarówno przeznaczone do jazdy miejskiej, jak i te, które doskonale sprawdzą się na stosunkowo krótkich trasach poza terenem zabudowanym. Motorowery lub skutery o niewielkiej pojemności jednostki to najlepszy wybór dla osób, które mimo ograniczeń chciałyby poczuć moc tradycyjnego, spalinowego silnika. 

Quady i inne czterokołowce

Jeśli bardziej niż miasto oraz utwardzone drogi interesują was leśne dukty, szutry i off-road, lepszym niż motorower wyborem może okazać się quad. W tym segmencie znajdziemy także modele z silnikiem o pojemności do 50 centymetrów sześciennych, którymi można jeździć bez prawa jazdy kategorii godne uwagi są ponadto inne czterokołowce napędzane wspomnianą jednostką, pod wieloma względami przypominające tradycyjne samochody.

Źródło: Allegro.pl / art. sponsorowane

Dyskusja

komentarzy