Site icon Moto Pod Prąd

Czym jest wał napędowy i dlaczego jest tak ważny?

Wal napedowy

Wal napedowy

Samochód to nieodłączna część życia większości osób. Mimo to, wciąż spory procent kierowców nie zna zasady działania tego środka transportu. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż najważniejsze to umieć się posługiwać konkretną rzeczą, a niekoniecznie wiedzieć, jak jest ona zbudowana. To samo można powiedzieć chociażby o smartfonach, które przecież każdy z nas posiada.

Mimo wszystko, warto znać chociaż podstawowe pojęcia dotyczące układu napędu w osobówkach. Może się to opłacić w przypadku rozmowy z mechanikiem, w której ten będzie wymieniał nam elementy wymagające naprawy. Jednym z takich może okazać się wał napędowy. W poniższej części wpisu wskażemy istotne cechy dotyczące tej części oraz wyjaśnimy istotę jej roli, jaką odgrywa we współczesnych pojazdach.

Wał napędowy – definicja

W dużym skrócie, wałem napędowym nazywamy ten element układu napędowego, który przenosi moc mechaniczną generowaną w silniku, na koła. Zazwyczaj, część tą stosuje się w samochodach z napędem na tylną oś bądź w popularnym ostatnimi czasy napędzie na obie osie. Pozornie może się wydawać, że to tylko długi metalowy pręt znajdujący się w podwoziu i kręcący względem poziomej osi obrotu. Jego rola jest jednak niebywale ważna w kontekście poruszania się danym środkiem transportu, gdyż bez niego nie ma możliwości nawet ruszenia z miejsca.

Pojazdy z przednim napędem posiadają w ramach alternatywy tzw. półosie. Ich zasada działania jest taka sama jak w przypadku wału, jednak łączą one przekładnie bezpośrednio z przednimi kołami.

Rodzaje wałów napędowych

Głównym podziałem odznaczającym wały napędowe jest rozkład na sztywne i elastyczne. W większości samochodów używa się tych pierwszych odmian, zbudowanych zazwyczaj z twardego metalu i lepiej przenoszących ciężar pojazdu przy dużych prędkościach. Elastyczne wały są kojarzone z mniejszą wytrzymałością, jednak często wykorzystują je firmy transportowe w ramach przewozu lżejszych towarów. Okazuje się to być po prostu tańsze eksploatacyjnie rozwiązanie.

Dlaczego poprawna praca wału jest tak ważna?

Istotą pracy wału jest, iż musi on być precyzyjnie wyważony. Element ten na skutek działania przekładni, obraca się ze stosunkowo dużą i zmienną prędkością, zależną od charakteru jazdy. Jego minimalne odchylenie bądź zakrzywienie może doprowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń. Sama naprawa zakrzywionego czy urwanego wału okaże się niewątpliwie droga, gdyż pociągnie za sobą dodatkowe usterki.

Warto więc dbać o swój samochód i regularnie badać stan poszczególnych części. Proces regeneracji wału może być niejednokrotnie ratunkiem dla auta, dlatego odczuwając drgania czy wibracje podczas jazdy, powinniśmy wybrać się do specjalistów z tej dziedziny. Powyższe czynniki nie oznaczają od razu konieczności wymiany całego elementu, jednak jego zbadanie i dokładne wyczyszczenie z pewnością nie zaszkodzi. Wały napędowe są niewątpliwie wrażliwe i każdy kierowca, w trosce o swój samochód powinien na bieżąco przyglądać się ich pracy.

Źródło: crystan.pl / art. sponsorowane

Exit mobile version