Czym jest autodetailing i jakie czynności wchodzą w jego skład?

Samochód to obecnie najpopularniejszy środek transportu. Dla kobiet auto musi być przede wszystkim ładne i praktyczne. Mężczyźni dbają o specyfikację, odpowiednie osiągi oraz markę pojazdu tak, aby wyróżniał się on spośród innych pojazdów.

 

Każdy chce, aby jego wóz prezentował się okazale – z zewnątrz czy też wewnątrz. Samochód jest swego rodzaju wizytówką i bez zbędnej generalizacji – na odpowiednim wyeksponowaniu własnego wehikułu zależy każdemu, bez podziału na płeć czy też zasobność portfela.

 

Odnowić, zadbać czyli jak przywrócić auto do świetności…

Czynności wykonywane na co dzień przy poszczególnych samochodach to między innymi czyszczenie dywaników, korzystanie z myjni samochodowych czy też sporadyczne odkurzanie wnętrza. Nie są one szczególnie lubiane przez właścicieli aut, jednak to jako rzecz nabyta ma tendencje do brudzenia się. O wiele gorsza sytuacja klaruje się, gdy mówimy o uszkodzeniach mechanicznych. Drobne zarysowania nie tylko skutecznie zdenerwują właściciela, ale również wpływają negatywnie na odbiór auta.

 

Czym jest auto detailing?

Pojęcie, które podczas pierwszego usłyszenia wydaje się czymś obcym to nic innego jak kompleksowe zadbanie o nasz samochód. Chodzi tutaj o proces czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu a także poszczególnych jego elementów. Ważne jest dbanie nie tylko o zewnętrzną część auta, ale również o jego wnętrze. Wykonuje się je, aby podnieść walory estetyczne i użytkowe danego pojazdu. Pozwala także na przedłużenie jego żywotności i podniesienie wartości na rynku motoryzacyjnym.

 

Detailing wnętrza

Działania, które wpływają na samochód z perspektywy jego wnętrza to czyszczenie, regeneracja oraz konserwacja przestrzeni użytkowej a także przechowalniczej (bagażnika). Celem detailingu jest w tym wypadku przywrócenie stanu fabrycznego a także odnowa poszczególnych szczegółów auta. W skład detailingu wewnętrznego wchodzi:

  • czyszczenie tapicerki (na przykład jej odkurzanie)
  • kompleksowe zajęcie się podsufitkami, kokpitem oraz wszystkimi elementami plastikowymi a także metalowymi.

 

Detailing zewnętrzny

Sama nazwa procesu jest tutaj już znacząca. Detailing zewnętrzny to nic innego aniżeli odpowiedniego wewnętrznego – tylko ,,po drugiej stronie” auta. Obejmuje on regenerację i konserwację powłoki lakierniczej, zadbanie o koła, felgi, szyby oraz elementy chromowane. Regeneracja powłoki lakierniczej składa się tu z trzech etapów:

  1. Oczyszczenia karoserii przy użyciu środków chemicznych, wody czy też glinki samochodowej.
  2. Polerowania powłoki lakierniczej ręcznie lub też maszynowo.
  3. Konserwacji czyli popularnego woskowania.

 

Wybór wykonawcy

Istnieje wiele firm na rynku, które zajmują się auto detailingiem. W każdym większym mieście działa przynajmniej jeden podmiot dbający o regenerację a także odnowę poszczególnych samochodów. Niektóre prace z zakresu renowacji możemy wykonać na własną rękę. Zajmie to odrobinę więcej czasu, ale niektórzy po prostu uwielbiają prace przy własnym samochodzie. Dla nich kolejna chwila spędzona przy własnym aucie będzie przyjemnością.

 

 

Autor
Artykuł został przygotowany przy współpracy z fastserv.com.pl – profesjonalnym mechanikiem samochodowym, oferującym naprawy SMART, lakiernictwo i blacharstwo oraz pełen zakres usług serwusu samochodowego.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: