Obecnie, kiedy koniunktura na samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i naczepy utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie, przedsiębiorcy starają się unikać inwestycji w nowe pojazdy. Właśnie dlatego można zaobserwować coraz większą popularność najmów dużych samochodów transportowych, naczep czy nawet chłodni.
Czy wynajem naczep jest kosztowny?
Wynajem ciągników siodłowych, dużych maszyn budowlanych czy ciężarówek jest na zachodzie bardzo powszedni, jednak w Polsce cały czas raczkuje. Trzeba jednak podkreślić, że taka forma uzyskiwania maszyn przez klientów zaczyna być coraz popularniejsza i powoli dorównuje kredytom czy nawet leasingowi. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że nie trzeba na samym początku działalności zadłużać firmy na znaczne sumy pieniędzy. Wystarczy dokonać pierwszej wpłaty, a następnie co miesiąc płacić ustalony czynsz – podobnie jak w przypadku leasingu. Najem równego rodzaju maszyn i pojazdów staje się coraz popularniejszy również z uwagi na fakt, iż klienci mogą liczyć na korzystanie z fabrycznie nowych pojazdów lub takich, które mają bardzo mały przebieg. Odchodzą zatem zmartwienia związane z serwisowaniem naczep czy ciągników, a nawet jeśli coś się zepsuje, wówczas serwis wliczony jest w miesięczną cenę najmu. Ponadto serwis pojazdu zawsze odbywa się jedynie w autoryzowanych, wysoce wyspecjalizowanych obiektach.
Wynajem chłodni, naczep czy ciągników siodłowych waha się w granicach 1500-3000 zł miesięcznie. W tej kwocie znajduje się również opłata serwisowa, ubezpieczenie pojazdu oraz podatek drogowy. Po upływie okresu najmu pojazd zostaje zwrócony, a przedsiębiorca może podpisać kolejną umowę najmu na nową maszynę. W przypadku leasingu przedsiębiorca po zakończeniu umowy leasingu staje się właścicielem danego pojazdu i musi sam martwić się o jego serwisowanie lub ewentualną sprzedaż – w przypadku najmu nie ma tego problemu.
Główne zalety najmu długoterminowego wyspecjalizowanych maszyn
Największą zaletą najmu długoterminowego jest przede wszystkim brak zmartwień o pojazd. Ponadto takie rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy, ponieważ niezawodność maszyn przekłada się na niskie koszty ich eksploatacji w porównaniu do starych i wysłużonych już pojazdów. Ponadto odpada również konieczność inwestycji dużych kwot co oznacza mniej wydatków dla firmy, lepsza płynność finansowa przedsiębiorstwa oraz znaczniej mniej planowania finansowego. Koszty najmu są z góry znane dlatego rozplanowanie miesięcznego budżetu nie stanowi żadnych problemów. Warto jeszcze raz podkreślić, że miesięczna opłata obejmuje serwis pojazdów, ubezpieczenie oraz podatek drogowy, co wpływa na obniżenie kosztów dodatkowych firmy.
Wynajem specjalistycznych maszyn i pojazdów, takich jak naczepy, ciągniki siodłowe czy chłodnie to doskonale rozwiązanie dla każdej nowej firmy, ale również dla wszystkich tych, które istnieją na rynku już od dłuższego czasu. Wyjście z leasingu i podpisanie umowy najmu zmniejszy koszty funkcjonowania firmy oraz pozwoli jej odzyskać płynność finansową, jeśli ją utraciła.
Źródło: http://www.smlogistic.com.pl/oferta/transport/wynajem-naczep-transportowych.html / Art. Sponsorowany