Czy warto zainwestować w ceramiczne klocki hamulcowe?

Wysokowydajny układ hamulcowy składający się z ceramicznych tarcz i klocków hamulcowych to bardzo skuteczne, ale i bardzo drogie rozwiązanie. Coś takiego ma sens jedynie w autach sportowych lub tych z najwyższej półki cenowej. Zwykli kierowcy pragnący „zasmakować ceramiki”, powinni raczej sięgnąć po same tylko ceramiczne klocki hamulcowe. Czego będą mogli od nich oczekiwać?

 

Dla kogo ceramiczny układ hamulcowy?

Układ hamulcowy opary na ceramicznych tarczach i klockach stworzony został z myślą o sportach motorowych. Dotyczy to zwłaszcza tarcz ceramicznych, których największą zaletą jest odporność na bardzo wysokie temperatury. Dzięki niej hamulce pojazdu rajdowego pozostają skuteczne w sytuacji, w której tradycyjne tarcze – bez względy na to, z jakiego stopu je wykonano – rozgrzane do czerwoności zaczynają już niebezpiecznie zawodzić.

Ceramiczne klocki hamulcowe” – wyjaśnia Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za klocki hamulcowe w sklepie Ucando.pl – „również są odporne na wysokie temperatury, jednak hamulce w zwykłych samochody praktycznie nigdy nie rozgrzewają się tak bardzo, by montowanie w nich ceramicznego układu hamulcowego było zasadne”. Dlaczego więc warto zainwestować w ceramiczne klocki hamulcowe?

 

Dlaczego klocki ceramiczne mniej pylą?

Najczęściej omawianą i opisywaną zaletą ceramicznych klocków hamulcowych jest to, że wytwarzają one znacznie mniej pyłu niż klocki tradycyjne. Dla kogo jest to ważne? Wbrew pozorem nie tylko dla tych kierowców, którym zależy na czystych felgach. Materiał cierny standardowych klocków hamulcowych, również tych najlepszych, zawiera spore ilości metalu. Jego drobinki podczas hamowania wraz z resztą powstającego wówczas pyłu osiadają na felgach, zakolach i karoserii. Rozgrzane cząsteczki metalu nie tylko wtapiają się w nawierzchnię, ale i wywołują bardzo niebezpieczny proces korozji. Pył z klocków ceramicznych powstaje w dużo mniejszych ilościach, jest jasny, a więc praktycznie niezauważalny, a przy tym nie zawiera nawet śladu metalu.

 

Co jeszcze dają ceramiczne klocki hamulcowe?

Oczywiście niska emisja pyłu to nie wszystko. Ceramiczne klocki hamulcowe są znacznie cichsze i nie wywołują wyczuwalnych wibracji podczas hamowania, przez co wyraźnie podnoszą komfort jazdy zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Są również znacznie trwalsze i – co bardzo ważne – wydłużają żywotność tarcz hamulcowych. Nie bez znaczenie pozostaje i to, że ceramiczne klocki hamulcowe nie są podatne na utratę sprawności wraz z wzrostem temperatury poszczególnych elementów układu hamulcowego.

 

Źródło: Ucando.pl / art. sponsorowany

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: