Czy warto przygotować samochód do dłuższej podróży?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na urlop z rodziną lub wyjazd służbowy – warto przygotować samochód na dłuższą podróż do jazdy. To właśnie długodystansowe trasy wymagają dokładnego sprawdzanie kondycji pojazdu w trosce o bezpieczeństwo i komfort. Jak zatem zadbać o auto przed dłuższą drogą?

Stan samochodu pod maską

Przed długą podróżą warto udać się do warsztatu samochodowego, gdzie odpowiedni fachowcy będą w stanie kompleksowo sprawdzić wszystko, co dzieje się pod maską Twojego pojazdu. Z pewnością po zimie mogło dużo się zmienić. W końcu niskie temperatury, śnieg, sól czy śliskie powierzchnie powodują uszkodzenia choćby układu hamulcowego, czy napędowego. Z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  1. Sprawdź, czy wszystkie żarówki działają oraz, czy są dobrze ustawione.
  2. Niekiedy mógł minąć już termin wymiany oleju silnikowego, dlatego przed podróżą często konieczne jest, aby go zmienić.
  3. Uzupełnij wszelkie płyny: hamulcowy, układu chłodzenia, układu wspomagania oraz spryskiwaczy. Jazda stanie się komfortowa i bezpieczna.
  4. Warto przeglądnąć stan filtrów – kabinowy, oleju, powietrza i paliwa.

Kierowcy także często zapominają o układzie napędowym, który jest jednym z najważniejszych w samochodzie. W końcu odpowiada za sprawne poruszania się pojazdem po drodze. Najczęstsza usterka, jaka pojawia się z tego tytułu to uszkodzenie wałów napędowych. Wówczas jesteśmy zmuszeni do wymiany części na nową lub musimy dokonać jej regeneracji. W tym przypadku polecamy https://takiewaly.pl/, gdzie fachową skupią się na profesjonalnej naprawie wszystkich uszkodzonych elementów napędowych w samochodzie. Warto zatem odpowiednio wcześniej dokonać wymiany danych części, aby droga stała się bezpieczna.

Zmiana opon

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a więc powoli warto pomyśleć o zmianie ogumienia z zimowego na letnie. Podejmując się jednak wymiany opon, należy kierować się oczywiście warunkami na drodze, temperaturą oraz prognozą na najbliższe dni i tygodnie. Gdy chcemy udać się w dłuższą podróż dopiero za kilkanaście dni, wówczas zimowe opony będą jeszcze dobrą opcją. Gdy myślimy jednak o trasie na przełomie kwietnia/maja, tutaj może być potrzebne ogumienie letnie. Natomiast przed samym wyjazdem sprawdź ciśnienie w oponach na stacji lub u najbliższego mechanika. Zabezpieczysz się przed ewentualnym złapaniem kapcia na trasie.

Wewnątrz auta

Aby jazda stała się bardziej komfortowa, z pewnością warto wyczyścić środek samochodu. Niezależnie, czy jedziesz z rodziną, czy sam – zdecydowanie poruszanie się pojazdem będzie przyjemniejsze. Przemyj także szyby w aucie, wówczas widoczność będzie lepsza. W dodatku przed dłuższą podróżą możesz sprawdzić wszelkie elementy w środku, czy odpowiednio działają. Mowa o ogrzewaniu lub klimatyzacji (jeśli wybierasz się, gdy temperatura oknem jest wysoka), a także wszelkie urządzenia potrzebna dla nas, np. nawigacja, kamera samochodowa czy radio.

Takiewaly.pl / art. sponsorowany
Źródło zdjęcia: freepik.com

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: