Site icon Motopodprad.pl

Czy warto kupować AC?

ac czy warto

ac czy warto

Ubezpieczenie auta to kluczowa kwestia dla wielu właścicieli. Choć wiele osób decyduje się na wersję obowiązkową, czyli jedynie OC, to można ją także rozszerzyć o AC czy Assistance. Czy warto to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

AC – czy warto się na nie zdecydować?

Nieprzewidziane sytuacje, takie jak usterki czy wypadki, mogą przydarzyć się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą, który nie tylko jeździ rozważnie, ale także regularnie dokonuje przeglądów pojazdu i potrzebnych napraw, możesz być osobą, która np. ucierpi w kolizji. Niestety podstawowe ubezpieczenie OC, chroni Cię przed ponoszeniem kosztów napraw szkód wyrządzonych w wyniku ruchu Twojego pojazdu, a nie umożliwia wsparcia, gdy to Ty jesteś poszkodowanym. Jeśli chcesz, by polisa obejmowała szkody, które wystąpiły również w Twoim pojeździe, konieczne będzie wykupienie dodatkowych rozszerzeń. Polisa AC, czyli tzw. Autocasco, umożliwia otrzymanie pomocy, gdy Twoje auto ucierpiało w wyniku kolizji, wypadku lub działań sił natury, takich jak burza z gradem, huragan, powódź czy pożar. Choć zakres pomocy w ramach polisy może być różny, to najczęściej otrzymasz wsparcie w razie:

AC może Ci pomóc w wielu różnych sytuacjach, dzięki czemu nie będziesz musiał ponosić kosztów napraw z własnej kieszeni. Jeśli dodatkowo dobierzesz Assistance, otrzymasz również holowanie pojazdu czy auto zastępcze, dzięki czemu nie pozostaniesz bez środków lokomocji na czas naprawy, który niejednokrotnie ciągnie się tygodniami, a nawet miesiącami. Oczywiście, jeśli rozszerzysz polisę o OC i AC oraz Assistance, koszt polisy może być znacznie większy, dlatego znając także zalety takiego rozwiązania, sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ac czy warto? (czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/).

Naprawa auta z AC – na co zwrócić uwagę?

Niewątpliwie posiadanie AC może uratować Twój budżet przed koniecznością ponoszenia ogromnych kosztów związanych z naprawą auta, jednak wybierając polisę, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest tzw. udział własny, a więc procentowy lub kwotowy udział właściciela pojazdu w likwidacji szkody. Bardzo ważny jest także sposób likwidacji szkody. W wariancie serwisowym auto będzie mogło być naprawione w autoryzowanym serwisie, gdzie otrzyma oryginalne części zamienne, natomiast w wariancie kosztorysowym, otrzymasz pieniądze na naprawę szkód, wyliczone na podstawie średnich cen warsztatowych. Podpisując umowę, zwróć także uwagę na kwestię amortyzacji części oraz na sumę ubezpieczenia. Musisz też wiedzieć, że nie zawsze będzie możliwa wypłata środków, nawet jeśli będziesz miał wykupioną polisę. Ubezpieczenia zawierają tzw. wyłączenia, które informują, w jakich sytuacjach nie otrzymasz pomocy. Najczęściej będzie to:

Oczywiście lista takich zdarzeń może się różnić w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda procedura naprawy auta z AC, znajdziesz informacje m.in. na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/naprawa-samochodu-z-ac-koniecznie-sprawdz-owu/). Warto zauważyć, że są także sytuacje, w których nie warto zgłaszać szkód z AC, choć może Ci się to wydawać kontrowersyjne, bo przecież opłacasz składkę. Jednak w przypadku, gdy np. sprawca szkody jest znany i przyznaje się do winy, a Ty masz dostęp do jego danych ubezpieczeniowych, wówczas naprawa szkody odbędzie się z jego OC. Co ważne, każda kolejna szkoda zwiększa składkę za AC, dlatego np. jeśli szkoda nie jest duża, czasami bardziej opłaca się naprawić szkodę na własny koszt.

AC w cenie OC – jak to zrobić?

Różnice w cenach ubezpieczeń pojazdów mogą sięgać nawet kilkaset złotych. Czasami, jeśli dobrze poszukasz, uda Ci się uzyskać pełne ubezpieczenie z rozszerzeniami w cenie podstawowego OC. Wystarczy porównać oferty pomiędzy poszczególnymi firmami, by móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Pomóc Ci nie przepłacać, może m.in. porównywarka cen ubezpieczeń, dzięki której szybko otrzymasz zestawienie ofert ubezpieczeniowych z wielu firm. Jeśli nie posiadasz zniżek za bezszkodową jazdę, które mogą znacząco obniżyć koszt polisy (nawet o 60%), to możesz dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który je posiada, niestety, jeśli spowodujesz szkodę, utraci on swoje rabaty. Żeby obniżyć koszty polisy, bez konieczności rezygnacji z wymarzonego auta ani szerokiego zakresu ochrony, można także dowiedzieć się w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym już ma się wykupioną polisę, np. na życie lub mieszkaniową, czy przy rozszerzeniu o dodatkowe ubezpieczenie, nie uzyskasz rabatu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych praktykuje takie rozwiązanie. Czasami też obniżyć koszt ubezpieczenia można, wybierając płatność za rok z góry lub np. opłacając polisę kartą kredytową.

Źródło: Najtaniejuagenta.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version