Czy Volvo V60 jest premium?

W dzisiejszym świecie ludzie są w stanie wiele dopłacić do prestiżu. Podobnie jest w motoryzacji, gdzie samochody premium sprzedają się co roku w coraz większych ilościach. I to nawet w Polsce. Kolejne marki próbują pukać do tej zamkniętej grupy. Volvo od lat w niej było, ale czy jest nadal? Sprawdzam na przykładzie V60.

Najpierw spróbuję odpowiedzieć subiektywnie, a potem wykorzystam dane zebrane dzięki naszym kanałom socialmediowym. Jeśli jeszcze ich nie kojarzycie, to szybko radzę nadrobić tutaj i też tu. A gdy wolicie poczytać o V60 w standardowym tekście to zapraszam tutaj. W skrócie jednak powiem od razu, że moim zdaniem Volvo V60 to zdecydowanie produkt premium, ponieważ:

1. Ekskluzywny wygląd

V60 to jeden z nielicznych samochodów, a na pewno w nadwoziu kombi, które bez względu na kolor niesamowicie wychodzi na zdjęciach. I to prawie w każdym kadrze, na różnych tłach. Projekt tego szwedzkiego auta jest spójny i elegancki. Według mnie wygląda dużo lżej niż większe V90, chociaż tutaj również postawiono na długie i niskie nadwozie. Z pakietem Polestar z kilkoma dodatkami jak felgi lub lotka przy tylnej klapie – samochód robi wrażenie

2. Elektroniczne wyświetlacze

Znajdziemy ich w V60 przynajmniej kilka. I mowa tu nie tylko o wielkim tablecie na konsoli centralnej, który swoim rozmiarem może konkurować z urządzeniami przenośnymi, ale także o zegarach, które mogą przyjmować przynajmniej 4 motywy kształtu. Obsługa tych nowinek technicznych wymaga chwili uwagi i praktyki, aczkolwiek produkty premium muszą gonić za nowoczesną technologią. Mnogość funkcji i wyposażenia niestety wymaga takiego rozwiązania. Poza tym jest aktualnie dużo tańsze niż klasyczne rozwiązanie z przyciskami.

3. Materiały wnętrza         

Produkty najwyższej półki muszą być wykonane z dobrych materiałów. Mimo, że Volvo akurat nie chwali się, że drewno użyte do produkcji deski pochodzi z rzadkich upraw daleko od Polski, to producent nie idzie na skróty. Wszystko co jest skórą, drewnem, aluminium takie właśnie jest. Poza tym wnętrze V60 wykonane jest z należytą starannością i widać to nie tylko gołym okiem, ale także pod czułym dotykiem kierowcy i pasażerów.

4. Kluczyk w kolorze tapicerki

To detal, ale często na takie szczegóły zwracają wymagający klienci. Mimo, że aktualnie kluczyk nie jest już zbytnio potrzebny, bo otwieramy auto łapiąc za klamkę, a startujemy samochód przyciskiem, to gdzieś w pobliżu musi się on znaleźć. Fajnie jak przy okazji nieźle wygląda, a obszycie go tą samą skórą, co tapicerka auta to majstersztyk. I chyba dobrze, że nie posiada wyświetlacza i nie trzeba go ładować – to już lekka przesada.

Volvo v60 czy premium 33 1024x682 Czy Volvo V60 jest premium?

5. Wyposażenie

Coś co jest drogie musi przy okazji sporo posiadać. A wyposażenie testowego Volvo nie należało do najskromniejszych. Co ciekawe to też nie koniec możliwości producenta. Najciekawsze rzeczy na pokładzie wspomnianego kombi to:

Czterostrefowa klimatyzacja z dotykowym wyświetlaczem dla pasażerów z tyłu.

Wszystkie podgrzewane fotele, a przednie dodatkowo wentylowane

Podgrzewana kierownica

Możliwość hotspotu WiFi w aucie

Kamery wokół samochodu (widok z przodu, z tyłu, boczny oraz 360 stopni)

Elektroniczna klapa bagażnika reagująca również na gest nogą pod zderzakiem.

Przycisk SOS i łączność z obsługą klienta

Volvo v60 czy premium 1 1024x639 Czy Volvo V60 jest premium?

Półautonomiczny tryb jazdy współpracujący z asystentem pasa ruchu i aktywnym tempomatem

Volvo v60 czy premium 3 1024x682 Czy Volvo V60 jest premium?

Systemy bezpieczeństwa

Volvo v60 czy premium 35 1024x737 Czy Volvo V60 jest premium?

6. Ceny

Tu analiza jest bardzo krótka. Volvo V60 nie należy do najtańszych samochodów i odbiega od średniej ceny za podobne auto w tym segmencie. Różnica sięga spokojnie kilkudziesięciu procent, więc w tej materii na pewno jest Premium.

7. Tak sądzą ludzie i jest to ich opinia

By nie być gołosłownym zapytałem znajomych wprost co sądzą o tym aucie. Czy jest dla nich premium, czy nie? Kilkanaście osób powiedziało, że jest. Podobnie stwierdził Internet. Tam ankietujących było już kilkaset i ponad 90% stwierdziło iż Volvo V60 jest premium!

A czym sama marka jest premium? W końcu szeroka gama zawiera takie modele jak kompaktowe V40 czy nowy crossover o oznaczeniu XC40. Moim zdaniem mam trzy argumenty, które mogą zachwiać tę tezę.

1. Chińska marka

Mimo, że Chińczycy władowali w Volvo mnóstwo pieniędzy i odbiło się to odświeżeniem całej linii modelowej, to produkty „Made in China”nadal źle się kojarzą.

2. Brak sportowej marki

Polestar, który przez lata kojarzył się ze sportowymi modelami Volvo i fabrycznym tuningiem stał się osobną marką, która ma skupić się na autach jedynie elektrycznych. Na pewno będą szybkie, ale czy na to czekają motomaniacy?

3. Największe silniki mają 4 cylindry

O ile w aucie typu V60 to nie problem, to w sporej limuzynie S90 może go stanowić. Brak wersji sześcio- lub ośmiocylindrowych w najdroższych i topowych autach marki to dość drażliwy temat dla fanów.

Wróćmy jednak do mojej rozprawki na temat Volvo V60. Analizując powyższe argumenty zdecydowanie utwierdzam się w przekonaniu, że ten model jest premium, a mało rzeczy mu w tym przeszkadza.

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: