Symbol statusu, sposób na wyróżnienie się, narzędzie pracy czy jedynie środek transportu – bez względu na przeznaczenie auto pełni ważną rolę w życiu wielu ludzi. Zdecydowana większość wśród kupowanych to samochody używane. Wiele osób nabywa je od znajomych, z ogłoszeń w gazetach czy Internecie, a także w komisach. Nadal jednak bardzo popularne są auta sprowadzone, a dzięki rozwojowi nowych technologii są jeszcze łatwiej dostępne.
Dlaczego auta sprowadzone są tak chętnie wybierane?
Powodów takiej sytuacji jest wiele. W dużej mierze decyduje przekonanie, że samochody z zagranicy są lepiej utrzymane i w lepszej kondycji. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli wziąć pod uwagę jakość dróg. Oczywiście przez lata w Polsce sytuacja pod tym względem uległa znacznej poprawie, niemniej jednak chociażby na Zachodzie były one lepsze on lat, co przełożyć się mogło na zużycie pojazdów. Większość sprowadzanych to właśnie auta kilku, a nawet kilkunastoletnie, więc działa to z korzyścią dla zagranicy. Dodatkowo znaczenie mają też chociażby sposoby postępowania w czasie zimy i środki używane do posypywania dróg, które mogą negatywnie wpływać na zarówno wiele podzespołów, jak i lakier. Istotne jest również to, że auta z zagranicy, ze względu chociażby na większą zamożność ich posiadaczy, częściej serwisowane są oryginalnymi częściami i w autoryzowanych punktach, co również przekłada się na ich kondycję.
Jeszcze inna grupa decyduje się na sprowadzanie aut dlatego, że niektóre marki, modele lub ich wersje wyposażenia są niedostępne w Polsce. To również prawda. Niektóre samochody są produkowane tylko na określone rynki i nie można ich kupić wszędzie. Dotyczy to nie tylko marek luksusowych, ale również tych ze średniej i niższej półki. Także część silników nie występuje w Polsce, nawet jeśli dany model znajduje się w ofercie polskiego salonu. Jest to zatem sposób na kupno egzemplarza lepiej odpowiadającego oczekiwaniom, jak również wyróżniającego się na krajowych drogach.
Auta z zagranicy to nie tylko z Niemiec
Dla wielu osób „sprowadzone z zagranicy” oznacza to samo co „z Niemiec”. Owszem, z tego kraju nadal bardzo dużo samochodów przywożonych jest do Polski, nie tylko produkowanych przez tamtejsze koncerny. Trudno się temu dziwić, skoro kraje sąsiedzkie są najbliżej, a Niemcy dodatkowo słyną z bardzo dobrych dróg i solidności. Obecnie jednak sytuacja się zmienia i coraz częściej auta sprowadzane są z innych krajów, jak Szwajcaria, Francja, Belgia, Holandia, Włochy, a nawet USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dzięki dopuszczeniu do ruchu po polskich drogach samochodów z kierownicą po prawej stronie popularność zyskuje także import z Wielkiej Brytanii czy Japonii.
Wybierz z dostępnych ofert lub złóż zamówienie
Większość firm i pośredników zajmujących się sprowadzaniem aut kieruje się własnymi kryteriami wyboru lub trendami rynku i oferuje samochody, które cieszą się największym zainteresowaniem. Nie są to jednak jedyne opcje. Coraz częściej dostępny jest także zakup na zamówienie. Klient określa swoje oczekiwania, a pośrednik wyszukuje dla niego odpowiednie auto. Jest to wygodne rozwiązanie dla kupującego, ponieważ oszczędza jego czas, który musiałby zostać poświęcony na przeglądanie dziesiątek, a nawet setek ofert. Niektórzy pośrednicy oferują też możliwość zakupu auta z aukcji ubezpieczycieli lub firm leasingowych. Dzięki temu można kupić ciekawy egzemplarz za przystępną cenę. Rola pośrednika polega na pośrednictwie w licytacji, a także pomocy w załatwieniu formalności z serwisem aukcyjnym oraz transporcie auta do nabywcy.
Jak widać sprowadzanie aut z zagranicy nadal ma się dobrze, a rozwój Internetu zaowocował nowymi możliwościami. Pośrednicy dzisiaj nie tylko zajmują się sprzedażą samochodów, ale także umożliwiają ubezpieczenie ich, tłumaczenie dokumentów i pomoc przy wszelkiego rodzaju innych formalnościach. Klient w dużej mierze nie musi się ruszać z domu, ponieważ większość można załatwić zdalnie, a pojazd dostarczany jest pod wskazany adres.
Źródło: sined.pl / art. sponsorowany