Czy po przerejestrowaniu samochodu ubezpieczenie jest ważne?

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak nie stać Cię na zakup nowego auta z salonu? W takim wypadku kupno samochodu używanego to najlepsze rozwiązanie. Po dokonaniu transakcji musisz udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w celu przerejestrowania samochodu. A co z ubezpieczeniem OC? Czy po przerejestrowaniu samochodu ubezpieczenie jest nadal ważne? Odpowiadamy!

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że polisa OC dla pojazdów mechanicznych to ubezpieczenie obowiązkowe. Jej brak skutkuje wysoką karą pieniężną. Każda polisa OC jest zawarta dla konkretnego pojazdu, jego właściciela lub ewentualnych współwłaścicieli.

Gdy kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w drodze umowy darowizny, musisz go przerejestrować. Zanim udasz się do wydziału komunikacji, sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu. Czy pojazd posiada ważne OC i kiedy się ono kończy – sprzedający ma obowiązek przekazania dokumentu ubezpieczenia OC (polisy).

W przypadku, gdy kupiłeś używany samochód z ważnym ubezpieczeniem, nie musisz podpisywać żadnej dodatkowej umowy. Z ochrony ubezpieczeniowej możesz korzystać do końca obowiązywania umowy, nawet po przerejestrowaniu auta. Pamiętaj jednak, że nie masz możliwości automatycznego przedłużenia polisy. Gdy upłynie czas jej ważności, musisz zawrzeć nową umowę, podając swoje dane jako nowego właściciela pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Nie jesteś pewien, czy samochód, który zamierzasz kupić, ma ważną polisę OC? Bez obaw – możesz to sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej www.ufg.pl. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która zabezpiecza interesy osób ubezpieczonych. Jej misją jest wypłata odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków – spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów, a do głównych zadań zalicza się kontrola i karanie w przypadku braku polisy OC. 

Baza danych UFG umożliwia Ci szybkie sprawdzenie, czy pojazd ma wykupione ubezpieczenie. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN oraz przepiszesz kod weryfikacyjny. Następnie otrzymasz informację, czy dany pojazd posiada aktualną polisę OC w ruchu krajowym.

Procedury dotyczące przekazania OC nabywcy pojazdu

Jeśli jesteś nabywcą używanego auta, nie musisz informować towarzystwa ubezpieczeniowego o zakupie pojazdu. To sprzedający ma obowiązek zawiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży. Powinien to zrobić nie później niż w ciągu 14 dni.

Koszty polisy zależą głównie od wieku kierowcy, jego doświadczenia i historii ubezpieczeniowej. Kiedy zmienia się właściciel pojazdu, może dojść do tzw. rekalkulacji składki polisy. Dlatego warto z własnej inicjatywy zwrócić się do towarzystwa z zapytaniem o to, czy koszty ubezpieczenia nie ulegną zmianie. 

Jeśli składka zostanie znacznie podwyższona, możesz wypowiedzieć polisę OC poprzedniego właściciela. Wystarczy, że sporządzisz pisemne wypowiedzenie i dostarczysz je do towarzystwa ubezpieczeniowego listownie, bądź drogą elektroniczną. Pamiętaj, że wypowiedzenie musi być opatrzone własnoręcznym podpisem. Zwróć też uwagę, aby zachować ciągłość ochrony i wykupić nowe ubezpieczenie, tak aby uniknąć sytuacji, gdzie Twój pojazd pozostaje bez ochrony.

Nie przepłacaj za OC swojego pojazdu!

Przerejestrowanie samochodu w urzędzie to nie wszystko. Zatroszcz się także o OC swojego pojazdu i pomyśl o tanim ubezpieczeniu. Jeśli szukasz zaufanego ubezpieczyciela, postaw na LINK4 – jednego z liderów ubezpieczeń w Polsce. 

Wysokość składki możesz szybko obliczyć na stronie internetowej LINK4, podając parametry pojazdu i swoje dane. Kalkulator w mniej niż minutę wyliczy dla Ciebie koszt ubezpieczenia, a wykwalifikowani doradcy pomogą Ci wybrać jak najlepszy wariant, dopasowany do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu

Źródło: Link4.pl / ast. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy