Czarny sen się spełnił – hakerzy przejęli kontrolę nad autem

I powiedzcie mi, że nowoczesność nie zabija motoryzacji… 

Ten dzień musiał w końcu nadejść. Dwóch hakerów z USA włamało się do systemu FCA Uconnect Jeepa Cherokee i przejęło kontrolę nad jadącym autem. Choć zaczęło się niewinnie, od zdalnego uruchamiania wycieraczek, zmiany fal radiowych i włączania/wyłączania świateł, to skończyło się tak, że nikomu nie jest chyba do śmiechu.

W końcowej fazie włamania, hakerom udało się przejąć kontrolę nad układami kierowniczym i hamulcowym auta, mogli też włączyć tempomat i zadać jadącemu Jeepowi dowolną prędkość. Kierowca nie mógł nic zrobić – siedział jak w ogromnym zdalnie sterowanym modeliku.

Na szczęście wrogie przejęcie było tylko próbą udowodnienia koncernowi FCA, że ma słabe zabezpieczenia (ci podobno już błąd naprawili). Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby podobnego włamania dokonali terroryści…

Turbiny i downsizing zadały motoryzacji jedynie prztyczka w nos. Zabije ją technologia, a w zasadzie zwoje kabli elektrycznych. I jak tu nie kochać starych samochodów…

agier

fot. FCA

 

 

 

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim garażu stoją obecnie Skoda Scala Style 1.0 TSI DSG z 2020, Audi A3 1.8T 183 KM 315 Nm (chip) + LPG z 2002, a od niedawna spełnienie marzeń Mercedes W124 E-24 (K-Jet, 220 KM) z 1991 oraz zupełnie przypadkowy zakup Citroen Xantia 1.6 88 KM z 1997 roku, na którego nie mam jeszcze pomysłu.