Co zmieniło się w prawie odnośnie okresowych przeglądów pojazdów?

Od 13 listopada 2017 obowiązują nowe przepisy dotyczące okresowych badań technicznych pojazdów. Te mają jeszcze lepiej chronić wszystkich uczestników ruchu drogowego. Lepsza kontrola ma eliminować z dróg samochody, które nie nadają się do jazdy.

 

Wszystkie auta, które nie przeszły z wynikiem pozytywnym okresowego badania technicznego, nie tylko nie zostają dopuszczone do ruchu drogowego, ale trafiają też do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mamy więc do czynienia z centralnym systemem informatycznym, który w usystematyzowaniu sposób zbiera dane na ten temat. Dzięki temu, wszystkie stacje diagnostyczne posiadają informacje na temat określonych usterek auta. Zwalcza to problem wystawiania pozytywnej oceny badania w innym punkcie diagnostycznym, na przykład w wyniku przeoczenia wady samochodu. Wpisanie wad do Centralnej Ewidencji Pojazdów pomoże również podjąć decyzję potencjalnym nabywcom auta. Zawsze będzie miał on wgląd do tych danych i sprawdzi, czy pojazd, który chce nabyć, był uszkodzony w przeszłości i jakie znaczenie dla codziennego użytkowania mogą mieć usterki.

 

Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Ustalona została też jednolita opłata za coroczny przegląd techniczny. Dzisiaj to 98 złotych plus 1 złotych za opłatę ewidencyjną. Opłaty te pobierane są przed realizacją diagnostyki, a nie tylko w przypadku wystawienia oceny pozytywnej.

Jeśli w czasie badania stacja kontroli pojazdów wykryje wady samochodu, jego właściciel ma obowiązek usunąć je w czasie dwóch kolejnych tygodni. Wtedy musi ponownie zgłosić się do takiego punktu i auto przejdzie kolejną kontrolę. Za taką trzeba zapłacić od 19 do 36 złotych, w zależności od rodzaju wykrytej wcześniej usterki.

Stacja kontroli pojazdów nie podlega teraz pod starostwo, ale Transportowy Urząd Techniczny. Dzięki temu informacje o samochodach nie są przechowywane w różnych rejestrach, ale trafią do jednego, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ciekawostką jest to, że to nie wszystkie zmiany, jakie dotyczą okresowych przeglądów pojazdów mechanicznych. Na maj 2018 roku przewidywane są kolejne. Wzrosnąć ma przede wszystkim cena badania, która prawdopodobnie wyniesie 102 złote. Kierowcy będą mieli za to 30 dni na przeprowadzenie takiego badania, licząc od dnia, w którym poprzednie przestało być ważne.

 

Ważne! Wymogi w temacie okresowych przeglądów aut

Pamiętajmy, że okresowe badanie techniczne musi przejść raz w roku każde auto, które jest zarejestrowane w Polsce. Za brak aktualnego badania właściciel pojazdu otrzyma w razie kontroli mandat do 500 złotych. Zostanie też zatrzymany dowód rejestracyjny. Należy wiedzieć, że brak takiego badania świadczy o tym, że pojazd jest niesprawny i nie może poruszać się po polskich drogach. Innymi słowy, do przepisów związanych z okresowym przeglądem pojazdu należy podchodzić bardzo poważnie, w przeciwnym razie kierowca nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość ze strony, np. patrolu policyjnego.

 

Artykuł powstał we współpracy z http://skppoleczki11.pl.

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: