Co wziąć pod uwagę wybierając kask na cross’a?

Motocykliści zdają sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeden nieuważny ruch na drodze wystarczy, aby spowodować wypadek bogaty w nieprzyjemne skutki. Szczególnemu niebezpieczeństwu są narażani zawodnicy sportowi zajmujący się crossem, którzy wykonują na maszynach rozmaite sztuczki w powietrzu przy wysokich prędkościach. Nie trudno w takich dyscyplinach o wypadek, dlatego odpowiednie kaski na cross’a to podstawa, aby zadbać o swoje zabezpieczenie.

Bezpieczeństwo – stawiaj zawsze na pierwszym miejscu inwestując w odpowiednie kaski motocyklowe crossowe.

Podstawowym elementem zapewniającym motocykliście crossowemu bezpieczeństwo jest kask. Temat kasków jest rozległy, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kasków, dlatego warto znać cechy jakimi powinny odznaczać się certyfikowane kaski na cross’a.  

Motocykliści oglądając nagrania z wypadków, niejednokrotnie przekonali się, że kaski crossowe mogą uratować życie. Ich zadaniem jest odpowiednia stabilizacja głowy oraz ochrona jej przed ewentualnymi urazami i uderzeniami. Głównym zadaniem kasków jest również ochrona przed latającymi z pod kół kamieniami czy piachem, który wpadając w oczy może ograniczyć pole widzenia.   Nie warto inwestować w tanie kaski crossowe, ponieważ zwykle nie posiadają one odpowiednich certyfikatów i w momencie zagrożenia nie zagwarantują takiego bezpieczeństwa jak te z wyższej półki.

Przedział cenowy porządnych kasków zaczyna się w kwocie 1000 zł, a te z górnej półki za 2000 – 3000 zł są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych. Nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie, ponieważ inwestując w tanie kaski crossowe narażamy swoje życie w imię zaoszczędzenia jakiejś kwoty.  

motocross 1024x682

Kask na cross”a musi być dopasowany, a Ty musisz się dobrze w nim czuć! 

Najważniejszym kryterium, które należy spełnić podczas wyboru odpowiedniego kasku jest jego dopasowanie do rozmiaru głowy. Zbyt luźne czy zbyt ciasne kaski off road nie spełnią swojej roli, a podczas wypadku mogą tylko dodatkowo zaszkodzić.  

Decydując się na zakup kasku należy robić to stacjonarnie i przymierzyć produkt, aby potem nie było niespodzianek. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i kolorów kasków, dlatego wybór jest szeroki – to Ty masz się dobrze czuć w swoim kasku, dlatego wybieraj zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Kaski off road to nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim wygoda i dobre samopoczucie. Wybierając odpowiedni rozmiar należy zwrócić uwagę czy kask „lata” na boki lub góra, dół. W takim wypadku zdecydowanie należy wybrać rozmiar mniejszy. Najlepiej dopasowany powinien lekko cisnąć w policzki, jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ po czasie użytkowania kaski motocyklowe crossowe dopasują się do kształtu twarzy.  

Może Cię zainteresować: Czym jest i jak działa interkom motocyklowy?

Producent, jakość i atesty – sprawdź zanim kupisz

Kaski na cross’a powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Jeżeli produkt ich nie posiada, nie należy w niego inwestować, ponieważ nie spełnia odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa.   Przy zakupie kasków warto zwrócić uwagę na odpowiednie zapięcie, które może posłużyć jako wyznacznik w odpowiedzi na pytanie, czy kask posiada certyfikat.

Jedyne zapięcie jakie jest dopuszczane i zapewnia bezpieczeństwo to zapięcie typu DD, ponieważ umożliwia ono odpięcie kasku w każdych warunkach.   Kaski off road, które posiadają odpowiedni atest i spełniają wymagania powinny mieć tą informację zawartą w opisie produktu na metce, lub na naklejce. Europa naniosła obowiązek posiadania certyfikatu ECE 22 – 05, dlatego każdy produkt powinien posiadać tego typu gwarancję.  

kask motocyklisty 1024x682

Pamiętaj! Zmieniaj kaski po poważnych upadkach! 

Wypadki w środowisku motocyklistów (szczególnie tych jeżdżących na crossach) to częste zjawisko. Jest to niebezpieczny sport, a zawodnicy muszą liczyć się z ryzykiem. Jeżeli rider posiada odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie to jego szanse na przeżycie i mniejsze poturbowanie wzrastają.  

Warto pamiętać, że po każdym takim incydencie kaski off road muszą zostać wymienione na nowe, nawet jeżeli nie widać na nich mechanicznych uszkodzeń. Taki kask nie będzie spełniał w 100% swojej roli i nie zapewni bezpieczeństwa. Motocykliści, zarówno Ci zawodowi jak i pasjonaci muszą dbać przed wszystkim o swoje zdrowie – nie należy zapominać, że 2 koła to nie 4, wiec ryzyko wypadku zawsze jest większe i nie chodzi tutaj o brak umiejętności, co po prostu, przypadek losowy.

Nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie, ponieważ może to nieść za sobą opłakane skutki. Warto zainwestować w dobre produkty, renomowanych producentów, odwiedzając profesjonalne sklepy oferujące taki asortyment. Bardzo dobry przykład stanowi sklep 4motos.pl, gdzie można nabyć wysokiej jakość, ale tanie kaski crossowe. Wystarczy zajrzeć na stronę https://www.4motos.pl/pl/c/Kaski-off-road/5 i zapoznać się z propozycjami, aby przekonać się, o czym mowa. Duży wybór i atrakcyjne ceny zachęcają, a pozytywne opinie klientów mówią same za siebie.  

Źródło:

Dyskusja

komentarzy