Co wybierają Polacy, a co Francuzi?

Sprzedaż nowych samochodów w Europie w dalszym ciągu kuleje. O zamiłowaniu do lokalnych marek krążą legendy. Podobno Niemcy najchętniej wybierają niemieckie modele samochodów by wspierać lokalny rynek, pozwolić na rozwój fabryk i miejsc pracy. Podobnie jest we Włoszech. Jak wygląda sprzedaż nowych samochodów na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy sprawdziłem na podstawie Polski i … Francji.

Zawsze zastanawiałem się czy naprawdę tak jest – Niemcy wybierają modele niemieckie, Włosi – włoskie a Francuzi – francuskie. Ewentualnie wybierają modele produkowane w danym kraju. Kieruje nimi sentyment, chęć pomocy rodakom, przez wzrost produkcji wybranych modeli albo coś zupełnie nieodgadnionego. Co zatem kupują Polacy? Nie mamy własnej marki samochodów osobowych. Może zatem w rankingu sprzedaży nowych pojazdów królują modele produkowane na naszym podwórku? W takim przypadku byłyby to Lancia Ypsilon, Fiat 500, Volkswagen Caddy a do niedawna Opel Astra. A jak jest naprawdę? Przygotowałem dla Was raport z pierwszych 6 miesięcy 2021 roku.

Ranking sprzedaży nowych samochodów w Polsce w I półroczu 2021 roku:

  1. Toyota Yaris
  2. Toyota Corolla
  3. Dacia Duster
  4. Hyundai Tucson
  5. Kia Sportage

Jak widać na podstawie rankingu wybór Polaków nie padł na modele, które są u nas produkowane. Co więcej, nie załapały się one nawet do pierwszej 10-tki rankingu. Bez wątpienia liderem jest Toyota, która zajęła dwa pierwsze miejsca.

2021 hyundai tucson 2 1024x576

A jak to wygląda we Francji?

Ranking sprzedaży nowych samochodów we Francji w I półroczu 2021 roku:

  1. Peugeot 208
  2. Renault Clio
  3. Peugeot 2008
  4. Dacia Sandero
  5. Citroen C3
Peugeot 208 2020 1024 04

W przypadku sprzedaży we Francji widzimy wyraźne zainteresowanie samochodami francuskich producentów. Liderem zestawienie wydaje się Peugeot. Trzy pierwsze miejsca zajęły francuskie marki, czwarte zaś należy do Dacii, która jak wiemy tworzy koncern z francuskim Renault. Piąte miejsce to kolejny model francuskiego producenta – tym razem Citroena. Jak widać, Francuzi bardzo wspierają swoje marki.

Dlaczego zatem my Polacy nie wybieramy samochodów produkowanych u nas? Zapraszam do dyskusji.

Tekst: Paweł Oblizajek
fot. producenci

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.